A jelenleg Oroszországban tartózkodó Snowden véleménye szerint az európai országoknak nem volna szabad kiadni embereket nem erőszakos bűncselekményekért, mivel annyira rossz és igazságtalan az amerikai igazságszolgáltatási- és börtönrendszer.
Snowden ekkor egyértelmű utalást tett arra, hogy a következő rejtélyes öngyilkosságot várhatóan Julian Assange, a WikiLeaks alapítója és vezére követheti el, aki már régóta az amerikai hatóságok kereszttüzében van.
John McAfee, a vezetéknevével illetett antivirus-szoftver ikonikus megalkotója nem sokkal azt követően követett el öngyilkosságot a barcelonai cellájában, miután egy spanyol bíróság úgy döntött, hogy kiadják őt az Egyesült Államoknak költségvetési csalás és csalás bűncselekményei miatt.
A 75 éves programozó könyörgött a spanyol bíráknak, hogy ne adják ki az Egyesült Államoknak, mivel azt gondolta, hogy a kormány példát akart statuálni vele. McAfee már régóta hitt abban, hogy az amerikai kormány el akarja őt kapni, Snowdenhez és Assange-hoz hasonlóan.
Assange-t egyébként továbbra is Nagy-Britannia egyik legszigorúbb börtönében, a HMP Belmarsh-ban tartják fogva annak ellenére, hogy a kiadatási perét egyébként megnyerte – mivel azonban attól félnek, hogy elmenekülne, ezért még nem engedték szabadon.
Julian Assange azért sem akar visszatérni az Egyesült Államokba, mert legalább egy 18 vádpontos bírósági per várna rá abban az esetben a WikiLeaks tevékenységével összefüggésben. A vádak pedig súlyosak, köztük hackertámadás előkészítése, titkosított információk beszerzése és ehhez hasonlók.
A pert azért indították személyesen ellene, mert a WikiLeaks 2010-2011 környékén több százezer olyan dokumentumot hozott nyilvánosságra, amelyek az amerikai hadsereg által Afganisztánban és Irakban vívott háború során elkövetett bűncselekményeket tárta fel, amelyek között háborús bűntettek is vannak.
John McAfee egyébként híres volt az amerikai közéletben arról, hogy libertárius és több témában – mint a fegyverbirtoklás, kábítószerhasználat és szabadság – is erősen kormányellenes eszméket vallott. Úgy gondolta, éppen ezért került a hatóságok kereszttüzébe, folyamatosan attól félt, hogy összeesküdtek ellene.
A közösségi médiában tett több bejegyzésében például azt fejtegette, hogy nagyon gazdag elitkörök célkeresztjébe került, köztük a CIA magas rangú tisztviselőinek is. A programozónak az aggodalma végül október 3-án manifesztálódott, amikor az amerikai igazságügyi minisztérium megrendelésére letartóztatták a barcelonai repülőtéren.
A múlt hónapban tartott bírósági tárgyalásán McAfee többször is kiemelte a spanyol bíráknak, hogy amennyiben kiadják, akkor élete végéig börtönbe kerülhet, mert példát akarnak statuálni vele. Mint fogalmazott, nagyon reméli, hogy a spanyol bírák látják az igazságtalanságot és nem adják ki.
Javier Villalba, McAfee ügyvédje egyébként elmondta, hogy nagyon meglepő volt az üzletember halála, mivel ennek semmi előjele nem volt, a beszélgetéseik során nem volt olyan feldúlt lelkiállapotban, ami öngyilkosságra utalna. Ez pedig mindenképpen gyanússá teszi McAfee halálát, amelyet Villalba ígérete szerint ki fognak vizsgálni.
McAfee korábbi tweetjei és a vitatott személye alapján pedig nagyon sokan kezdtek párhuzamot látni közte és Jeffrey Epstein „öngyilkossága” között. Mint ismeretes, Epstein a hivatalos beszámolók szerint öngyilkosságot követett el a cellájában, amely az őrök mulasztásának volt betudható.
Epstein személyi körülményei azonban sokakban felkeltették a gyanút. Epstein egy, a pénzügyi világban óriási befolyással rendelkező befektető volt, akit pedofíliával és egy gyermek-szexrabszolga kör működtetésével is vádoltak.
Az egyik leghírhedtebb ilyen vád, hogy egy magánszigetet üzemeltetett, ahova befolyásos üzletemberek és politikusok, mint Bill Clinton és András herceg is jártak. Erre különböző dokumentumok is utalnak, mint Epstein magánrepülőjének vendéglistája.
Epstein halála gyakorlatilag szimbóluma lett annak, hogy milyen lehet, amikor a hatalom a neki nem tetsző embereket elteszi láb alól. A popkultúra számos területén felbukkant ugyanis az „Epstein didn’t kill himself” azaz „Epstein nem ölte meg magát” gondolat, több ismert szereplő sem hiszi el az öngyilkosságot.
Jeffrey Epstein öngyilkossága továbbra is kérdéses, mert bár hivatalosan annak regisztrálták, de a körülmények összejátszása tökéletes táptalaj az összeesküvés-elméletek megszületésének. McAfee halála pedig a következő ilyen lehet, de ez esetben annyi a különbség, hogy ekkora befolyása a programozónak azért nem volt.
McAfee ügyvédje azon is kifejezetten kiakadt, és amely szerinte szintén gyanússá teszi az esetet, hogy a bírák egyébként tíz vádpontból hétben felmentették az antivirus-szoftver megalkotóját, mégis úgy gondolták, hogy annyira veszélyes személy, hogy nem engedhetik szabadon.
A börtönből jelentkező források ráadásul szintén egy Epstein-párhuzamra utaló körülményt árultak el, ugyanis McAfee is öngyilkossága idején egyedül volt a cellájában, igazán senki nem figyelt rá. Még csak arról sincs szó, hogy az ítélet miatt lett öngyilkos, mivel két nap telt el azóta és Villalba megígérte neki, hogy fellebbeznek.
John McAfee élete azonban korábban sem volt botrányoktól mentes. Még 2010-ben adta el a cégét az Intelnek 7.7 milliárd dollárért, majd önkéntes száműzetésbe vonult a saját „Szabadsághajóján” a Karib-térségben. 2012-ben azonban felmerült vele kapcsolatban, hogy amikor Belize-ben lakott, akkor megölhette a szomszédját.
Az amerikai bíróságok jelenleg azzal vádolták meg hivatalosan, hogy több évnyi adót nem fizetett be és csalással szerzett több millió dolláros hasznot a kriptopiacon. McAfee 2019-ben ezért elhagyta az Egyesült Államokat, korábban pedig arra utalt, hogy több millió olyan fájl van a birtokában, ami feltárja a különböző kormányok korruptságát: