Matolcsy György páros lábbal szállt bele a kormányba, szerinte rossz úton halad a magyar gazdaságpolitika
A jegybank elnöke nem rejtette véka alá véleményét, kőkemény kritikákat fogalmazott meg a kormány gazdaságpolitikája kapcsán.
A Portfolio közvetítése szerint Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott egy előadást, melyben újabb kritikákat fogalmazott meg kormánnyal szemben: ezúttal a kormány elhibázott gazdaságpolitikájáról beszélt, hangsúlyozva, hogy a kormány „rossz úton halad”.
Matolcsy rámutatott, Magyarország gazdaságpolitikája 2021-től rossz úton halad, ami veszélyezteti a 2030-ig kitűzött célok elérését is: emlékeztetett, az MNB már 2020-ban arra figyelmeztette a kormányt, hogy a következő 10 évben várhatóan lassulni fog a növekedés, az infláció pedig visszatér, ezzel együtt pedig az árnövekedés is jelentős lesz.
A jegybank elnöke hangsúlyozta, noha az MNB már 2021 közepén elindította az inflációellenes küzdelmet, a kormány ezt csak két évvel később kezdte el, ami nagyon rossz irányba terelte a magyar gazdaságpolitikát:
Matolcsy arra is rámutatott, hogy az egész EU-ban Magyarországon volt a legnagyobb az infláció, kiemelve a brutálisan elszállt élelmiszer-inflációt. A jegybank elnöke kiemelte, a kormány hatalmas hibát követett el, amikor tévesen azt gondolta, hogy a magas árak jót tesznek a költségvetésnek, mivel gyorsan kiderült, hogy nem így lett.
Rámutatott: a reálbérek növekedése sem hozott automatikusan fogyasztásbővülést, hiszen a jövedelmek nagy része nem növekedett reálértékben. Matolcsy szerint egyértelműen látszik, hogy Magyarország gazdasági helyzete látványosan romlott. Példaként említette, hogy míg 2019-ben még a 20. helyen álltunk az egy főre jutó GDP alapján az EU-ban, 2023 végére már a 23. helyre zuhantunk.
Matolcsy ugyanakkor úgy véli, még semmi sincs veszve és a megfelelő intézkedésekkel még visszatérhet a helyet útra a kormány. Javaslata szerint 2040-ig a következő célokat kellene megvalósítania a kormánynak:
- Új Otthonteremtési Program évi 30-35 ezer új otthonnal;
- Budapest regionális pénzügyi központtá tétele 2040-re;
- Agrár Termelékenységi program a TOP3-ba 2040-ig (Holland Program);
- 300 ezer külföldi egyetemi hallgató Magyarországon;
- teljes állami digitális átállás 2040-ig;
- magyar egészségügyi és gyógyszeripari vezető szerep az EU-ban 2040-re.