A masszív kritikák közepette a kenyai rendőrség fellép a haiti bűnbandák ellen
Annak ellenére, hogy egyre masszívabb kritikák érik Kenya emberi jogi teljesítményét, mégis engedélyt kaptak az ENSZ-től, hogy fegyveres egységekkel intézkedjen Haitin.
Miután az ENSZ egy határozatban adott engedélyt Kenyának arra, hogy egy többnemzetiségű fegyveres egységet vezessen Haitire a karibi országban zajló brutális, bandák által elkövetett erőszakos cselekmények közepette, a Kenya emberi jogi teljesítményével kapcsolatos kritikák egyre csak erősödnek.
A jelenlegi állás szerint az 1000 kenyai rendőrből álló többnemzetiségű erő várhatóan egy éven át harcol majd a Haitin elkövetett gyilkosságok, emberrablások és nemi erőszakok hullámáért felelős bűnbandák ellen, csakhogy az emberi jogi csoportok rámutattak, nem szabad elfeledni Kenya emberi jogi visszaélésekkel kapcsolatos múltját.
A CNN jelentése szerint eme álláspontnak nyomatékot adva az Amnesty International Kenya kedden felszólította az ENSZ tagállamait, az emberi jogi szervezeteket és a polgárokat, hogy alaposan vizsgálják meg a fegyveres multinacionális erő Haitire telepítésének „emberi jogi és humanitárius következményeit”.
A jelentésben többek között rámutattak, a kenyai rendőrséget már korábban is gyakran bírálták a tüntetések megfékezésének erőszakos megközelítése miatt, hangsúlyozva, hogy a kelet-afrikai országban idén júliusban több tucatnyi civilt öltek meg a kormányellenes tüntetések során.
Noha az ENSZ akkor aggodalmát fejezte ki a kenyai tüntetések során tanúsított rendőri brutalitás miatt, megjegyezve, hogy akár 23 civil is áldozatául eshetett a rendőri brutalitásnak, semminemű valós intézkedést nem foganatosítottak Kenya ellen. Erre reagálva akkor Alfred Mutua kenyai külügyminiszter visszautasította az ENSZ megjegyzését, és „pontatlannak” minősítette azt, de számadatot nem volt hajlandó közölni a halálos áldozatok számáról.