Újból munkába állították a NASA ígéretes Mars-kutató landerét
A Mars felszínén kutató InSight űrszonda hónapokon keresztül alvó állapotban várta az amerikai űrhivatal irányítóközpontjának parancsát.
A Marsra 2018-ban elszállított lander segítségével sikerült a NASA szakembereinek elsőként bizonyítani, hogy a vörös bolygón ugyanolyan rengések tapasztalhatóak, mint a Földön, 2019-ben ugyanis egy 3,9-es, míg idén egy 4,2-es magnitúdójú remegést mértek.
A szeizmográfokkal és egyéb szenzorokkal felszerelt InSight júniusban bajba került, mivel kiderült, hogy energia-újrahasznosítási gondok jelentkeztek, ezért a mérnökök a biztonság kedvéért lekapcsolták.
Mindeközben vastag porréteg került a marsjáró napelemeire, amelyek tovább hátráltatták a munkálatokat, végül a NASA szakemberei trükkös módon eltávolították a szemcséket a járműről.
Ha nem sikerült volna lefújni a porréteget a nappanelekről, minden bizonnyal búcsút inthettek volna a landernek, ám ennek ellenkezője történt, így megkezdhették vele az újabb munkálatokat a rejtélyes vörös égitest felszínén.
Kutatók abban bíznak, hogy további marsrengéseket azonosíthatnak az Insightnak köszönhetően, melyek alapján feltérképezhetik a vörös bolygó geológiai struktúráját és a talaj alatt húzódó lemezek mozgását.
Azt sem tartják kizártnak, hogy a Földhöz hasonló módon változtatják meg helyzetüket a szóban forgó lemezek, egyetlen különbség csupán az lehet, hogy míg bolygónkon élettől pezseg a felszín, addig a Mars egy kiszáradt, kietlen planétává vált.