Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hamarosan választ ad a NASA arra, hogyan jutnak el a Mars-minták a Földre

Az amerikai űrügynökség január 7-én jelenti be, hogyan kívánja átalakítani a tizenegy milliárd dollárra becsült Mars-mintagyűjtési programját, miután a jelenlegi költségvetési és időbeli keretek fenntarthatatlannak bizonyultak.

...svg content...Fotó: Unsplash/Kristina Delp
Világűr

Kiss László

Szerkesztő

A NASA alapjaiban gondolja újra a marsi minták Földre szállításának stratégiáját. Bill Nelson, a NASA vezetője és Nicola Fox űrkutatási igazgató egy audiokonferencia keretében részletezik majd az ügynökség módosított terveit a Perseverance rover által gyűjtött minták visszahozatalára vonatkozóan.

A mintagyűjtési misszió szerves részét képezi a Perseverance küldetésének, amely közel hárommilliárd dolláros költségvetéssel valósult meg. A rover egyedülálló módon biztonsági másolatokat készített a begyűjtött mintákból, amelyeket speciális csövekben helyezett el a Mars felszínén, lehetővé téve későbbi begyűjtésüket akár marsi helikopterek segítségével. Soron kívül Nagy Márton bejelentette, 4000 milliárd forintot fordít támogatásokra a kormány

A kutatók különös figyelmet fordítottak a mintavételi helyszínek kiválasztására is, ugyanis a Jezero-kráter területéről származó minták elemzése kulcsfontosságú lehet annak megállapításában, hogy a bolygó egykor valóban életnek adhatott-e otthont. A tudósok feltételezése szerint a terület egy ősi víztározó maradványa lehet, ami alapvető információkkal szolgálhat a Mars múltjáról.

Kifutnak a pénzből és az időből

Az eredeti tervek szerint a minták visszajuttatása 2040-ig húzódott volna el, ami húsz évvel a küldetés kezdete utánra tolná ki a program befejezését. A művelet az Európai Űrügynökséggel (ESA) együttműködésben valósult volna meg, amelynek keretében egy speciális jármű gyűjtené be a mintákat, majd egy európai űreszköz szállítaná azokat a Földre.

A NASA vezetősége azonban tavaly év elején arra a következtetésre jutott, hogy sem a jelenlegi költségvetési keret, sem a tervezett időtartam nem elfogadható. Az amerikai űrügynökség számára ráadásul különösen sürgető lett a program felülvizsgálata, hiszen Kína már saját marsi mintagyűjtő küldetést tervez, amelynek visszatérését még ebben az évtizedben szeretnék megvalósítani.

Space.com beszámolója szerint ugyanakkor a Perseverance küldetése több szempontból is egyedülálló, hiszen a hagyományos napelemek helyett nukleáris energiát használ, és forradalmi mintagyűjtési módszerekkel van felszerelve, amire egyelőre nem tudni, hogy Kínának lenne-e válasza.

Itt a magyar kormány reakciója Rogán Antal amerikai kitiltására

Rogán Antal nem léphet be az Egyesült Államok területére, és ha rendelkezik ottani vagyonnal, azt befagyasztják. Erre reagált most a magyar kormány, röviddel Donald Trump beiktatása előtt.