Facsonkra hasonlító becsapódási krátert találtak a Marson
Különös képet készítettek a vörös bolygó felszínéről, amelyen egy óriási, fatörzs formájú, évgyűrűszerű objektum tárult a csillagászok szeme elé.
Az ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO), az Európai Űrügynökség (ESA) és az orosz Roszkoszmosz űrügynökség közös missziója felülről térképezi fel a Marsot, köröz a bolygó körül, és adatokat gyűjt a légköréről.
Az orbiter által tavaly júniusban az Acidalia Planitia síkságon készített fényképen egy furcsa felszíni jellegzetesség látható, ami felülről úgy néz ki, mint egy óriási fatörzs, amelynek koncentrikus gyűrűi jelzik a korát. A valóság viszont az, hogy nem egy idegen facsonkról van szó, hanem egy jégben gazdag becsapódási kráterről.
Bár a gyűrűk nem jelzik a kozmikus találkozás korát, a kráteren belüli minták segíthetnek a kutatóknak jobban megérteni, hogy mi alkotja a geológiai struktúra szerkezetét, és mi történhetett abban az időben a Marson, amikor kialakult – olvasható az ESA közleményében.
Az egyik dolog, amit a tudósok szerint eddig meg tudnak állapítani a kráterről, hogy tele van olyan vízjégben gazdag lerakódásokkal, melyek a bolygó történetében sokkal korábban keletkeztek, mint azt korábban csillagászok feltételezték.
Úgy gondolják, hogy ezek a lerakódások a becsapódási kráterben azért telepedtek meg, mert a bolygó forgástengelye az idők során változott. A Mars korábbi korszakában a bolygó dőlése lehetővé tette volna, hogy a ma lehetségesnél alacsonyabb szélességeken vízjég-lelőhelyek alakuljanak ki, ami megerősíti az eddigi teóriákat.
A kráter gyűrűi és észrevehető repedései valószínűleg az idővel bekövetkezett környezeti változásoknak köszönhetőek. Kutatók úgy vélik, hogy ezek a jellemzők az évszakok és a hőmérséklet változásának eredményei, ami miatt a kráterben lévő anyag a meleg és hideg időjárási körülmények állandó cserélődésének hatására kezdett fokozatosan tágulni és összehúzódni.