Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Újabb vezető német politikus vette védelmébe Oroszországot

Újabb vezető német politikus vette védelmébe Oroszországot

Újabb vezető német politikus vette védelmébe Oroszországot
Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök, a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke sajtóértekezletet tart Münchenben 2021. április 20-án. MTI/EPA/Pool/Peter Kneffel

Markus Söder, Bajorország miniszterelnöke újabb német politikusként árnyalta a képet az ukrajnai válsággal kapcsolatban.

Söder a német Frankfurter Allgemeine Zeitung napilapnak adott interjújában hangsúlyozta ki, hogy óvatosan kell bánni a szigorú Oroszország elleni szankciókkal, valamint elmondta, hogy Moszkva nem Európa ellensége.

„Senki nem akarhat háborút Európában, valamint Ukrajna területi integritását és függetlenségét meg kell őrizni a nemzetközi jog szerinti módon” – fogalmazott Söder, aki viszont elmondta, hogy nem fog megoldást nyújtani a rengeteg szankció:

„Részben a szankciók már régóta hatástalanok, másrészt az új szankciók ránk is káros hatással lennének. Legyen szó arról, hogy kirúgjuk Oroszországot a SWIFT pénzügyi rendszerből vagy leállítjuk az Északi Áramlat-2 gázvezetéket, vagy teljesen leállítjuk az orosz gázszállítást”

Söder szerint ezek mind Európát is érintenék, ráadásul negatív irányban, illetve hangsúlyozta, hogy még a Szovjetunió idején is meg volt az energetikai kapcsolat a kontinens és Moszkva között. A miniszterelnök ezt követően kitért Ukrajna NATO-esélyeire is:

„A számos jogos Oroszországgal szembeni kritika ellenére a Nyugatnak meg kell válaszolnia a kérdést: a NATO terjeszkedése tényleg érinti-e Ukrajnát? Nem szabad engedni, hogy itt Oroszország diktáljon, de valami választ kell adni” – kezdte a fejtegetését.

„Szerintem egy dolog biztos: a NATO olyasfajta keleti terjeszkedése, ami Ukrajnát is érinti, még hosszú ideig nem lesz napirenden”

Söder szerint a NATO nem tervez egyelőre katonai szövetségre lépni Ukrajnával, a területi integritásuk védelme másfajta stratégiát igényel. A miniszterelnök hozzátette, hogy kizártnak tartja egyelőre, hogy Németország fegyvereket vigyen Ukrajnának.

Az elmúlt idők során több olyan német politikus, köztük a német kancellár is hangot adott a véleményének, miszerint Európában jobban át kellene gondolnia az Ukrajnával kapcsolatos stratégiáját.

Kai-Achim Schönbach, a német haditengerészet főparancsnoka a közelmúltban ennél is messzebb ment, ugyanis egy nyilatkozatában állította, hogy Ukrajna sosem szerzi vissza a Krím-félsziget és Grúziával együtt nem fogják elfogadni őket a NATO-ba – ebből pedig akkora botrány lett, hogy Schönbachnak le kellett mondania.