Már nem Fürjes Balázs intézi a Diákváros és a Fudan Egyetem ügyeit
Egy friss jogszabály-módosítás következtében már nem Fürjes Balázsé a Budapest Diákváros projekt és a Fudan Egyetem építésének koordinálása, hanem Palkovics László miniszteré.
Az elmúlt hét során komoly vita alakult ki a kormány és a fővárosi önkormányzat között a kínai Fudan Egyetem magyarországi kampuszának ötlete mentén. A Diákváros egy nagyszabású beruházási projekt lesz a jövőben, amely mintegy 12 ezer diáknak adna lakhatást.
A tervek szerint a BFK Dél-Pest és Észak-Csepel jelenleg elhagyatott, lepusztult területein egy „fenntartható, egészséges, életigenlő városnegyed épül zöld, energia-hatékony épületekkel, amelyek a diákszállások és a lakóépületek mellett korszerű munkahelyeket, tanulási-kutatási tereket hoznak létre”.
Az eredeti tervek szerint a diákok számára biztosítanák elsősorban a városrészt, ahol az ingatlanpiaci problémákat és a lakásokat kiadók által elkért, nem normális mértékű, diákok számára megfizethetetlen albérleti díjak gondját is megoldanák, valamint biztosítanák a környéken a sportot és kulturális lehetőségeket.
A terv azonban több mint másfél hete politikai fordulatot vett, ugyanis a Direkt36 nevű oknyomozó hírportál azt közölte, hogy a Diákváros területéből elvehetnek valamekkora részt, amit a kínai Fudan Egyetem kampusza számára biztosítanának. A cikk szerint a kínai egyetem építését egy kínai vállalat végezné, kínai anyagokból és dolgozókkal, amire a kormány akár 450 milliárd forintos kínai hitelt is felvehet.
A cikket követően pedig hatalmas szócsata indult el a magyar kormány és a budapesti városvezetés között, utóbbi ugyanis elítélte, hogy a Diákváros területéből vegyenek el a fudani egyetem számára. Karácsony Gergely még azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben a Diákvárosba építik a kínai egyetemet, akkor lemondta a 2023-as atlétikai világbajnokságot.
A magyar kormány alapvetően támadta ezért a városvezetést és legfőképpen amellett érveltek, hogy Fudan a világ 100 legszínvonalasabb egyeteme között ott van. Erre érkezett általában az ellenérv az ellenzéki oldalról, hogy a Magyarországról kivonult Közép-Európai Egyetem (CEU) is a legjobb százban szerepelt.
Csütörtökön jött a következő epizódja a kibontakozott drámának, amikor Fürjes Balázs Vitézy Dáviddal közösen tartott sajtótájékoztatót. Ekkor megerősítette, hogy a Diákváros és a Fudan kampusza nem befolyásolja egymást, hiszen az utóbbi a déli városkapu egyéb területein fog helyet kapni – idézte fel a 444.
Balogh Samu, Karácsony Gergely kabinetfőnöke ezt blöffnek nevezte és közzétett egy térképet, melyre felrajzolta a Diákváros terveit, benne a fudani kampusszal. Balogh a térképpel arra kívánt rávilágítani, hogy a kínai egyetem területe főként a tervezett diákszállások és irodák épületét érintené, jelentős részt kiszakítva a Diákvárosból.
A FUDAN EGYETEM ELHELYEZÉSE A DIÁKVÁROSBAN EGY ÚJABB BLÖFFIdén januárban kaptuk meg a kormánytól a Déli Városkapura…
Közzétette: Balogh Samu – 2021. április 15., csütörtök
A kormány egy pénteken kiadott kormányrendeletben pedig megerősítette, hogy továbbra is fenntartja szándékát a Budapest Diákváros megvalósítására, és kiemelték, hogy emellett a Fudan Hungary Egyetem budapesti oktatási-kutatási és adminisztratív infrastruktúráját is létre kell hozni.
Nagyon fontos változás azonban, hogy kivették az egész projektet Fürjes Balázs kezéből és átadták azt Palkovics László innovációs és technológiai miniszternek, aki innentől ezt a feladatot kormánybiztosi minőségben fogja ellátni. Palkovics hivatalos titulusa innentől a „Budapest Diákváros megvalósításáért, valamint a Fudan Egyetem részvételével alapítandó magyarországi felsőoktatási intézmény működési környezete kialakításáért felelős kormánybiztos” lett.
Így tehát az egész projektet Palkovics kezébe adták, nem tudni azonban, hogy Fürjes Balázsnak milyen szerepe lesz ebben a továbbiakban, amennyiben lesz szerepe. Palkovics már nem első ízben kormánybiztos, már megbízták a debreceni autóipari központ, az autó-motorsport fejlesztésével, a szintén vitatott Budapest-Belgrád megépítésének koordinálásával, valamint az úgynevezett Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztésével.