Már januárban is hatalmas kiesést okozott a brit kereskedelemben a Brexit
Nagy-Britanniából 40,7%-kal kevesebb árut vittek az Európai Unióba, miközben januárban a koronavírus első hulláma óta nem zsugorodott ennyivel a gazdaság.
A Nagy-Britanniából az EU-ba történő export januárban, a Brexit utáni első hónapban 40,7%-ot zuhant, ez az egész hónapos lezárások mellett a brit kereskedelem legnagyobb egyhónapos esését eredményezte az elmúlt több, mint 20 évben, írja a Guardian.
A Boris Johnson által kialkudott kilépés utáni első hónapban a nemzeti statisztikai hivatal szerint az EU-ba való exportban 5,6 milliárd fontnyi, azaz majdnem 2,5 billiárd forintnyi kiesés volt, míg az import 28,8%-ot, azaz 6,6 milliárd fontot esett.
Elsősorban az élelmiszer és élő állatok kereskedelme omlott össze, 63,6%-ot esett ez a szektor januárban, de például a kagylóexportnál ez a szám 83% volt az egy évvel ezelőttihez képest. Ez hatalmas csapás a szektornak, úgy, hogy csupán 7%-át teszi ki az élelmiszerexport az ország kivitelének.
A hivatal szerint a brit GDP januári 2,9%-os visszaesése decemberhez képest a legnagyobb a koronavírus-járvány első hulláma óta, míg a gazdaság januári teljesítménye azóta a legrosszabb, hogy 1997-ben elkezdték havonta közölni az adatokat. Hiába nőtt a nem EU-s országokkal a kereskedés 1,7%-ot, ez a legnagyobb partner kiesését nem tudta ellensúlyozni.
Ami jó hír lehet, hogy az elemzők még ennél is nagyobb, 4,9%-os GDP-visszaesést vártak, ami azt jelenti, hogy a vállalkozások és házastársok jobban alkalmazkodtak a korlátozásokhoz, mint tavaly áprilisban. Vélhetően nem lesz tartós a zuhanás a szakértők szerint.