Itt a vége: immár búcsút inthetünk a makói vöröshagymának
A termelőket összefogó szervezet szerint van még remény, de ehhez változásra van szükség.
Ezentúl búcsút inthetünk a makói vöröshagymának, ugyanis idén gyakorlatilag megszűnt a hazai termesztés, ráadásul az aszály azon gazdálkodók termésének jelentős részét is elvitte, akik a végsőkig igyekeztek kitartani.
Fekete János, az Országos Hagyma Terméktanács elnöke szerint két évtizede 1500-2000 hektáron foglalkoztak hagymatermesztéssel a makói gazdálkodók, amely az évek alatt fokozatosan csökkenni kezdett, 2022-re pedig 20-30 százalékra szűkült a terület.
Ennek fő oka, hogy a makói vöröshagyma-termesztés egyre kevésbé tudja felvenni a versenyt az olasz, a spanyol és a német hagymával, amelyek közül jó néhány helyen professzionális szintre emelték a vízgazdálkodást, a termesztéstechnológiát és a tárolást is.
A szakértő összehasonlításként megemlítette, hogy míg a magról vetett hagyma hektáronként 250-300 mázsás termést tud produkálni hazai körülmények között, addig az olasz hagyma akár a 700-800 mázsás hozamot is elérheti az öntözésnek köszönhetően – írta a Magyar Nemzet.
Ebből az következik, hogy öntözés nélkül nincs mire alapozni, hiszen a csapadékhiány és a szárazság miatt 20-50 százalékos a hozamveszteség, vagyis a megfelelő vízgazdálkodáshoz szükséges feltételek kiépítése nélkül nincs jövője a magyar hagymának.