Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A majomhimlő Afrikában szedi legtöbb áldozatát, ennek ellenére még mindig nincs vakcinájuk

A majomhimlő legtöbb halálos áldozatát Afrikában szedi, ennek ellenére az egyetlen része a világnak, ahol nem áll rendelkezésre vakcina a betegség ellen.

...svg content...Fotó: Twenty20
Afrika
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ahmed Ogwell, az Afrikai Betegségmegelőzési Központ (ACDC) megbízott vezetője csütörtökön egy sajtótájékoztatón intézett felhívást a világ vezetőihez, ugyanis a kontinensen kísértetiesen hasonló helyzet alakult ki, mint a koronavírus-járvány idején: 1,3 milliárd ember él a kontinensen, ám egyikük sem jut oltóanyaghoz a betegség ellen.

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a WHO globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a majomhimlő terjedése miatt, miután 77 országból több mint 20 ezer megbetegedést jelentettek, Ogwell tájékoztatása szerint pedig abban a 11 afrikai országban, ahol először regisztrálták a megbetegedéseket, 75 ember életét vesztette a fertőzésben. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Habár már bőven a globális terjedése előtt jelen volt Dél-Afrikában, szélsebesen terjedt tovább a világban: először Közép- és Nyugat-Afrikában, majd májusban Európában, Észak-Amerikában és Ázsiában is megjelent. Mivel a betegséget rágcsálók is hordozzák, az első megbetegedések is az állatokkal történt fizikai érintkezés nyomán történtek, majd olyan emberekre terjedt tovább a majomhimlő, akik nemrég utaztak Afrikába.

Habár az Egyesült Államok és Európa is késve szerezte be az oltóanyagot a majomhimlő ellen, előbbi 800 ezer, utóbbi pedig 160 ezer adag vakcina beszerzéséről jelentett, addig az afrikai hatóságok azon dolgoznak, hogy egyáltalán képesek legyenek beszerezni az oltóanyagokat, Ogwell pedig rámutatott, még mindig kérdéses, hogy mikor tudják beszerezni a vakcinát.

Ogwell hangsúlyozta, nem ismétlődhet meg az, ami a koronavírus-járvány idején történt, amikor a Nyugat saját lakosságát helyezte előtérbe, s nem foglalkozott Afrikával, mivel a kontinensen élőknek ugyanúgy szükségük van a megfelelő orvosi ellátásra, mint a nyugatiaknak – írja az RFI.

A szakember rámutatott, ha Afrika nincs biztonságban, úgy a világ többi része sincs, eközben pedig a WHO jelezte, hogy létrehoz egy, a koronavírus-járvány idején is működő vakcina-megosztási mechanizmust, ám részleteket nem közöltek, így még mindig rejtély, hogy a kontinens lakói mikor juthatnak hozzá az oltóanyaghoz.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.