V4-szövetséges: Magyarországnak tennie kell azért, hogy megkapja az uniós pénzeket
Jelenleg a Visegrádi Négyek egyik tagországa, Csehország tölti be az Európai Unió soros elnöki pozícióját, így az ő szavuk rendkívül fontos jelenleg az uniós helyreállítási alapot illetően.
Csehország uniós ügyekért felelős minisztere pedig most meg is szólalt az ügyben és kijelentette, hogy Magyarországnak törvénymódosításokra van szüksége ahhoz, hogy megkapja minél hamarabb az uniós helyreállítási alap pénzeit – idézte az Euractiv.
Jelenleg mindössze két uniós tagállam, Magyarország és Lengyelország nem kapta még meg a több milliárd eurónyi uniós forrást, amely a koronavírus-járvány miatt létrehozott helyreállítási alapból járna mindenkinek.
A jogállamisági mechanizmus bevezetésével azonban az Európai Uniónak fontos eszköz került a kezébe, hogy egyfajta rendszert hozzon létre, amely biztosítja, hogy minimálisra szorul a korrupciós kockázat az uniós pénzek kapcsán, illetve a tagállamok betartják a blokk alapelveit.
Budapest és Varsó is főként az uniós alapelvek, különösen a jogállamiság megsértése miatt került a kritikák kereszttüzébe, Magyarország esetében már számos jelentésben kritizálták a demokrácia és különösen a sajtószabadság helyzetét.
A magyar kormány már többször kijelentette, hogy készen áll az Európai Bizottság által kritizált törvények módosítására október végéig, ám ehhez előbb meg kell állapodni a szervvel a pénzügyi segélyre vonatkozóan.
Az Európai Bizottságnak egy hónapja lesz arra a megállapodást követően, hogy megvizsgálja a magyar kormány törvénymódosításait, egyelőre azonban probléma, hogy nem tudni pontosan, sikerült-e a pénzügyi megállapodást megkötni.
Mikulas Bek, Csehország uniós ügyekért felelős minisztere jelezte, hogy a tagállamok egyelőre nem igazán hajlandóak elfogadni Magyarország ígéretét a törvénymódosításokra anélkül, hogy előbb eredményeket látnak:
Bek kijelentette, hogy miközben Lengyelországon látszódik, hogy a megoldáson dolgozik, addig Magyarország minden hitelességét elvesztette azt követően, hogy nem állt be bizonyos uniós ügyek mögé, például Kirill pátriárka szankcionálása mögé.