Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Rekordmeleg és vízhiány fenyegeti Magyarországot a nyári szezonban

Rekordmeleg és vízhiány fenyegeti Magyarországot a nyári szezonban

Rekordmeleg és vízhiány fenyegeti Magyarországot a nyári szezonban
Fotó: Gyerekek hûsítik magukat a hõségben egy szökõkútnál a budapesti Széllkapu parkban 2024. június 21-én. MTI/Szigetváry Zsolt

Szakértői előrejelzések szerint az idei nyáron másfél fokkal is melegebb lehet az átlaghőmérséklet hazánkban.

A nyári időszakban jelentős melegedésre és gyakoribb hőhullámokra számíthatnak a magyarok az MCC Klímapolitikai Intézet legfrissebb előrejelzése alapján, amely több mint száz különböző szimulációra támaszkodik. Az intézet vezető kutatója, Kovács Erik az InfoRádiónak nyilatkozva elmondta, hogy a májustól szeptemberig terjedő időszakban 0,8-1,5 Celsius-fokkal magasabb átlaghőmérsékletre lehet számítani az 1991-2020 közötti időszak átlagához képest.

A szakemberek által végzett elemzések rámutatnak arra, hogy egyes modellek szerint júniusban és augusztusban akár két Celsius-fokot is meghaladhatja a hőmérséklet-emelkedés. A helyzetet súlyosbítja, hogy a Kárpát-medence különleges földrajzi adottságai miatt valóságos katlanként működik, ami miatt a forró levegő hosszabb ideig marad a térség felett, különösen erőteljes melegedést okozva a Dél-Dunántúlon és az Alföldön.

A csapadék tekintetében valamivel kedvezőbb a helyzet a tavalyi évhez képest. „A mostani előrejelzések szerint nem kell annyira erőteljes aszályra számítani, mint tavaly” – mondta Kovács Erik, ugyanakkor megjegyezte, hogy az előrejelzések bizonytalansági faktora meglehetősen magas. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a hidrológiai aszály már most is jelentős problémát jelent a Duna vízgyűjtő területének nagy részén, amit az elmaradó téli csapadék okozott.

A várható hőhullámok nemcsak hosszabbak, hanem gyakoribbak is lesznek az idei nyáron, ami komoly hatást gyakorol majd mind a lakossági, mind az ipari energiafelhasználásra. A klímaváltozás által előidézett helyzethez való gyors alkalmazkodás elengedhetetlen fontosságú lesz a következő időszakban.

Az energiaellátás szempontjából ugyanakkor bizakodásra ad okot, hogy Magyarországon a különböző energiaforrások kiegyensúlyozott aránya stabil ellátást biztosít. Az MCC Klímapolitikai Intézet tanulmánya kiemeli, hogy az ipari méretű naperőművek teljesítménye már meghaladja a 4400 megawattot, amit további 2800 megawattnyi háztartási napelemes rendszer egészít ki, jelentősen hozzájárulva az ország energiabiztonságához.