Fontos tárgyalás indul ma az Európai Unióban, amit Magyarország is kezdeményezett
A mai napon indul az Európai Unió Bíróságán annak a magyar és lengyel beadványnak a tárgyalása, amely megsemmisítené a vitatott jogállamisági rendeletet.
Még tavaly decemberben hagyta jóvá az Európai Parlament és az tagállami miniszterekből álló EU Tanács az „uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló rendeletet”, amely a köznyelven jogállamisági rendelet néven lett ismert.
E szerint az uniós intézmények csökkenthetik vagy megvonhatják a forrásokat azoktól a tagállamoktól, amelyek sértik a blokk jogállamisági normáit, amennyiben ezek közvetlenül és bizonyíthatóan sértik az unió költségvetési érdekeit.
Ennek egyik példája, ha az igazságszolgáltatás függetlenségének befolyásolása miatt nem kerülnek felderítésre csalás- és korrupciós ügyek, amennyiben a nemzeti hatóságok nem vizsgálják ki és nem büntetik a szabálytalan pénzfelhasználást, összeférhetetlenséget.
Magyarország és Lengyelország kapcsán ezek örökös kritikák, ezért mint a Népszava is megjegyzi, jogosan feltételezte azt a két ország kormányfője, hogy kifejezetten ellenük hozták a szóban forgó jogállamisági rendeletet.
Ezt végül az uniós költségvetés megvétózásával próbálták elgáncsolni, viszont csak annyit sikerült elérni, hogy addig nem fogják alkalmazni a jogszabályt, amíg azok jogszerűségéről nem dönt hivatalosan az uniós bíróság.
Budapest és Varsó úgy véli, az unió jelentősen túllépett a hatáskörén a rendelet jóváhagyásával és mivel nem pontos a jogszabályszöveg, ezért többféle módon értelmezhető, mely sérti a blokkon belüli jogbiztonságot.
A két ország a rendelet megsemmisítését kérte az uniós bíróságra beadott keresetében, amely az Európai Parlament kérésére sürgősségi tárgyalásban tárgyalja az eset. Ez a tárgyalás kezdődik a mai nap folyamán.
A lap megjegyzi, a téma fontosságát jelzi, hogy a luxemburgi székhelyű testület teljes ülésen, mind a 27 bíró jelenlétében fogja a kereseteket tárgyalni, amely kifejezetten ritkának számít, csakis kivételes jelentőségű ügyekben kerül erre sor.
A tanácskozás várhatóan kétnapos lesz, a hétfő délután folyamán az uniós intézmények jogászai tartják meg a perbeszédeiket, majd a bírák és az első véleményt megfogalmazó főtanácsnok kedden fogja feltenni az üggyel kapcsolatos kérdéseit.
Mivel sürgősségi tárgyalásról van szó, ezért számos bürokratikus akadály elgördül a döntéshozatal elől. A Népszava számításai szerint a bíróság ezért idén decemberben, de legkésőbb év elején már kimondhatja a végső döntést.