Gondban az EU, Magyarország blokkolta az orosz szankciók meghosszabbítását
Kritikus helyzet alakult ki Brüsszelben, miután Magyarország nem járult hozzá az Oroszország elleni korlátozó intézkedések automatikus meghosszabbításához.
Az Európai Unió diplomáciai köreiben jelentős feszültséget okozott, hogy a pénteki nagyköveti találkozón Magyarország nem támogatta az Oroszország elleni szankciók rutinszerű meghosszabbítását. A döntést a következő hét elejére halasztották, ami sürgős megoldást követel a brüsszeli döntéshozóktól.
A magyar kormányzat az utóbbi időszakban fokozatosan új pozíciót alakított ki, kezdeményezve egy szélesebb körű egyeztetést a szankciós politika eredményességéről és jövőbeni alakulásáról. A helyzet komolyságát jelzi egy magas rangú tanácsi tisztviselő nyilatkozata, mely szerint „Nincs B terv, a következő napokban jóvá kell hagyni a szankciókat.”
A HVG írása szerint amennyiben január végéig nem születik megállapodás a hat hónapos hosszabbításról, a korlátozó intézkedések hatályukat veszthetik. Ez többek között azt eredményezhetné, hogy Oroszország visszanyerhetné hozzáférését egy belgiumi vagyonkezelőnél zárolt, megközelítőleg 210 milliárd eurós állami banki vagyonához.
A helyzet kezelésére António Costa, az Európai Tanács elnöke fontolóra vette egy rendkívüli csúcstalálkozó összehívását a következő hétre, amennyiben a magyar álláspontot nem sikerül módosítani. Mindeközben az EU már a 16. szankciós csomag előkészítésén dolgozik, amelyet a tervek szerint a háború kitörésének harmadik évfordulója előtt kívánnak elfogadni.
Orbán Viktor miniszterelnök egy reggeli rádióinterjúban három konkrét feltételt fogalmazott meg a szankciók meghosszabbításának támogatásához: az orosz gáztranzit újraindítását Ukrajnán keresztül, a Török Áramlat védelmét, valamint garanciákat a Barátság kőolajvezeték működésének fenntartására.