Erős szavakat fogalmaztak meg Magyarország ellen az EU döntése után
Az Európai Parlament hivatalosan is kimondta, hogy Magyarország nem tekinthető demokráciának, hanem sokkal inkább választási autokráciának.
Ez a technikai jellegű meghatározás lényegében azt jelenti, hogy formálisan még léteznek a demokratikus intézmények, de működésük nem megfelelő és nem tudják betölteni funkciójukat, azokat pártemberekkel töltötték fel.
Az Európai Parlament döntése Gwendoline Delbos-Corfield parlamenti képviselő jelentése alapján született meg, amely hosszasan kritizálta a magyar kormány elmúlt évekbeli működését, több emberi jogi és demokratikus aggályt megfogalmazva.
Ezek között szerepel az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtószabadság, az LMBTQ közösséghez tartozó személyek jogai, a kisebbségek és a menedékkérők jogai, valamint az akadémiai szabadság – valamennyi esetben érzékelhető a probléma Magyarországon belül is.
Az európai parlamenti képviselők kimondták azt is, hogy Orbán Viktor és kormánya „szándékosan és szisztematikusan” megpróbálják aláásni az Európai Unió alapelveit. A jelentést készítő Delbos-Corfield szavaiból kiderül, hogy ebből lett elege a szervezetnek:
NE HAGYD KI
Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke a BBC-nek elmondta, hogy a magyar emberi jogi szervezeteknek ez sajnos nem meglepő, hogy az unió erre az eredményre jutott. Mint fogalmazott, Orbánék már hosszú ideje súlyosan sértik a demokratikus normákat:
Víg Dániel, az Amnesty International Magyarország vezetője elmondta, hogy a 2018-as Európai Uniós jelentések óta csak romlott az emberi jogok állapota, de most már az Európai Unióban is kezdenek rájönnek, hogy az rossz, ami Magyarországon történik.
Víg hozzátette, hogy a magyar kormány többek között a megüresedő bírói helyek betöltésére vonatkozó szabályokat is módosította, hogy politikai kinevezetteket lehessen azokra a pozíciókra elhelyezni (jó példa erre a Kúria).
Az Amnesty magyar irodájának vezetője ezen felül kiemelte, hogy a magyar kormány politikai nyomás alá helyezte a közmédiát, hogy elfogult híreket osszanak meg, valamint a kisebbségek jogait sem tartották tiszteletben.