Egy hónapot kapott Magyarország az Európai Bizottságtól
Az Európai Unió egyértelmű és határozott üzenetet küldött a magyar kormánynak, hogy ideje összeszedniük magukat a jogállamisági kérdéseket illetően.
A Reuters belső brüsszeli információi alapján a Portfolio számolt be arról, hogy az Európai Bizottság egy hónapos haladékot adott a magyar kormánynak, hogy meggyőzően kezelje a jogállamisági problémákat.
Nagyon nem mindegy, milyen eredménnyel telik el ez a határidő, ugyanis amennyiben nem sikerül határozott, az uniós aggodalmakat szétoszlató javaslatot tenni, akkor rengeteg fejlesztési forrástól eshet el a gazdaság.
A határidő eredménytelensége esetében ugyanis az Európai Bizottság azt fogja javasolni a Tanácsnak, hogy a 2021 és 2027 közötti költségvetésben szereplő felzárkóztatási források jelentős részét függesszék fel.
Az egyik, névtelenségét kérő brüsszeli forrás elmondta, hogy az arányosság miatt nem az összes kohéziós forrásra vonatkozna a pénzfelfüggesztés, hanem egy részére, de ez egy súlyos javaslat lesz és nem szimbolikus jellegű.
Ez egyben azt is jelenti, hogy amennyiben augusztus közepéig a magyar kormány nem tesz olyan felajánlásokat, illetve észrevételeket írásban a Bizottságnak, amelyet a testület elfogadhatónak tart és így a jogállamisági eljárást leállítani, akkor a vita a levelezgetési fázisból továbblép a szankciók felé haladó fázisba – hangsúlyozta a lap.
Mint írják, a Bizottság bemutatná a Tanácsnak a magyar jogállamisági helyzetben azokat a problémás területeket, amelyek az uniós pénzek elosztásával kellően szorosan összefüggnek, másrészt erre hivatkozva arányosnak mondott pénzügyi szankciós javaslatot is megfogalmaz a testületnek, amely minősített többséggel dönt róla.