Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Magyarország elveszítheti a teljes uniós helyreállítási támogatást, a kormány folytatja a harcot

Magyarország elveszítheti a teljes uniós helyreállítási támogatást, a kormány folytatja a harcot

Magyarország elveszítheti a teljes uniós helyreállítási támogatást, a kormány folytatja a harcot
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Az Európai Bizottság nem hosszabbítja meg a helyreállítási alap határidejét, veszélyben 4200 milliárd forintnyi magyar támogatás.

Jelentős pénzügyi veszteség fenyegeti Magyarországot, miután az Európai Bizottság várhatóan június 4-én bejelenti, hogy nem módosítja a helyreállítási alap 2026-os határidejét. A döntés következtében hazánk eleshet a teljes 10,4 milliárd eurós (mintegy 4200 milliárd forintos) támogatási kerettől.

A helyreállítási alapból származó források között szerepel 6,5 milliárd eurónyi vissza nem térítendő támogatás, valamint a RePowerEU program keretében igényelhető 3,9 milliárd eurós kedvezményes hitel. A magyar helyzetet súlyosbítja, hogy az országot a jogállamisági kritériumok miatt már korábban eltiltották a források lehívásától.

Az Európai Bizottság álláspontja szerint nincs jogi lehetőség a 2021-ben meghatározott szabályok egyoldalú módosítására. A testület ehelyett a tagállamokat a vállalt reformok és beruházási célok gyorsabb teljesítésére ösztönzi, hogy a 2026. augusztus 31-i határidőig minél több támogatást tudjanak lehívni.

Több uniós tagállam, köztük Olaszország, Spanyolország, Portugália és Lengyelország is aggódva fogadta a hírt. Az orosz-ukrán háború következtében kialakult energiaválság és infláció miatt számos nemzeti tervet kellett módosítani, ami jelentősen lassította a folyamatot.

Lengyelország ugyanakkor innovatív megoldást talált a helyzet kezelésére. A lengyel kormány nemcsak átcsoportosított 6 milliárd eurót védelmi célú infrastrukturális projektekre, de fejlesztési bankján keresztül „”pufferalapként”” is képes tárolni a forrásokat a határidő lejárta után.

Az Európai Bizottság bizonyos területeken mutat rugalmasságot, ugyanis tervben van a teljesítésértékelés határidejének novemberi meghosszabbítása, valamint a kifizetési kérelmek gyorsított elbírálását is fontolgatja.