Az infláció az egekben, emelkednek a kamatok, a magyarok mégis úgy veszik fel a hiteleket, mintha nem lenne holnap
A tavaly augusztusi adatokhoz képest 5 százalékkal magasabb azok aránya, akik a következő egy évben hitelt vennének fel.
A Cofidis Hitel Monitor kutatásából derült ki, hogy a felmérésben résztvevők 12 százaléka a következő 12 hónapban tervezi a hitelfelvételt, ez pedig 5 százalékponttal magasabb arány, mint 2021 augusztusában – írja a Portfolio.
Ez a tendencia pedig kifejezetten meglepő a jelenlegi gazdasági helyzetben, ugyanis a háború rendesen megkavarta a pénzügyi szférát: mind a személyi kölcsönök, mind pedig a lakáshitelek esetében jelentősen emelkedett a kamat, magyarul minél magasabb a kamat, annál kevésbé éri meg hitelt felvenni.
Ennek ellenére a magyarok úgy rohannak a bankokba a hitelekért, mintha nem lenne holnap: a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából kiderült, hogy a magyar családok jó kétharmada úgy érzi, hogy nincs elegendő pénzük a családi kasszában.
A felmérés eredményei szerint a megkérdezettek 33 százaléka érzi csak úgy, hogy rendben vannak pénzügyei és minden hónapban kényelmesen kijön havi jövedelméből, ezzel szemben a magyarok kétharmada szerint férne még pénz a családi kasszába.
A megkérdezettek 34 százaléka úgy nyilatkozott, további 100 ezer forintra lenne szükségük havi szinten ahhoz, hogy kényelmesen élhessenek jövedelmükből. A családi kasszára kitérve a válaszadók 11 százaléka jelezte, hogy a közös bevételek, valamint a kiadások egyensúlyának fenntartása érdekében fordulnának egy bankhoz, hogy hitelt vegyenek fel.
A felmérésben résztvevők 12 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a következő 12 hónapban tervezi valamilyen típusú hitel felvételét, ez pedig mintegy 5 százalékponttal haladja meg a tavaly augusztusi adatokat. Úgy tűnik, a magyarok egy része nem foglalkozik a következményekkel, fontos ugyanis megemlíteni, hogy minél magasabb a kamat, annál többet fizet vissza a pénzintézetnek a hitelfelvevő.