A lengyelek nem támogatják a globális minimumadót, a magyar EU-s pénzt is érintheti
Ezúttal nem a magyar EU-s pénzek kérdése miatt nem sikerült megkötni a megállapodást, hanem a globális társasági minimumadó bevezetése miatt.
A 24.hu a Népszava információi alapján arról ír, hogy az EU-s tagállamok elhalasztották a politikai megállapodást a magyar helyreállítási tervekről, valamint a források egy részének felfüggesztéséről, ugyanis a csomag egy másik elemével probléma akadt.
A csomag, amely négy dolgot foglal magába, a globális társasági minimumadót, az Ukrajnának nyújtott kölcsönt, a magyar helyreállítási tervet, valamint a Magyarországnak járó pénzek sorsát, nem ment át a szerdai próbán.
A lap úgy tudja, hogy eredetileg szerda délután fogadták volna el az egész csomagot egy írásos eljárás keretében, vita nélkül, de a dolog nem ment ilyen simán, ugyanis Lengyelország fenntartásokkal áll a globális minimumadóval szemben, amelyeket meg is osztott.
A határidőt ezért kitolták csütörtök délig, addig kell vagy meggyőzni a lengyeleket, hogy fogadják el a megállapodást, vagy új feltételeket kell szabni, amelyek mindenkinek megfelelnek, az idő viszont szorít, hiszen december 19-ig mindenképp le kell zárni a magyar pénzek kérdését.
A helyzet már-már rendeződni látszott, ugyanis a helyreállítási terv egyértelműen elég jó az elfogadáshoz, a Coreper pedig még csökkentett is azon az összegen, amelyet befagyasztanának Magyarország viszonylatában, és olyan megállapodás született az Ukrajnának nyújtandó kölcsön, valamint a globális minimumadó kérdésében, amelyet Magyarország is el tud fogadni – ezt rúghatják most fel a lengyelek.
Az ATV a csütörtök délelőtti sajtótájékoztatón feltette a kérdést Szijjártó Péternek, hogy ez okozhat-e gondot, mire a külügyminiszter azt mondta, hogy a két dolognak, a lengyel döntésének a globális minimumadó kapcsán, valamint a magyar vonatkozású ügyeknek, semmi köze egymáshoz.