A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint a jelenlegi ellátási rendszer már „nem működtethető“
A MOK elnöke szerint bár vannak jó kezdeményezések, a „folytatjuk“ már nem hoz eredményt az egészségügyi rendszerben.
Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a Népszavának adott interjújában kifejtette, folyamatosak azok a törekvések, amelyek keretében együtt akarnak működni a mindenkori kormánnyal.
Véleménye szerint nekik nem az a feladatuk, hogy politikai oldalról közelítsék meg a dolgot, hanem az, hogy elmondják, mire van szüksége az orvostársadalomnak, az egészségügynek.
Úgy véli, a választások után, a kormánynak látnia kell, hogy ez a „széttöredezett ellátórendszer“ ennyi telephellyel, orvosi munkahellyel nem működtethető, ráadásul a legtöbb orvos nem tud a szakmájára koncentrálni, ugyanis olyan mértékű a szakdolgozóhiány, hogy nem tudnak orvosi munkát végezni.
Hozzátette, látni, hogy az „egészségügy rendszerszinten nem hozza azt az eredményt, ami egyébként a fejlettsége alapján várhatnánk tőle“, ettől függetlenül pozitív lépésként ítélte meg a hálapénz eltörlését, azonban ezzel „az ellátást szervező informális erő, a „láthatatlan kéz” is visszaszorult, és sajnos nem jött helyette egy legális érdekeltségi rendszer“.
Elmondta, véleménye szerint „szabályozni kell a köz- és a magánrendszer együttélését“, ugyanis ha egy állami intézményben három hónap múlva tudnak csak időpontot adni, akkor a legtöbb beteg inkább fizet, hogy két nap múlva egy magánorvos foglalkozzon vele., viszont ez is visszás dolog, ugyanis nincs annyi szakember, hogy mindkét egészségügy megfelelően üzemelhessen.
Ezért „ezeket a párhuzamosságokat fel kell számolni, és társadalmi konszenzus kell arról, hogyan lehet ezt értelmesen és célszerűen megoldani“, „mi azt mondjuk, hogy kellene egy mesterterv, amely egyidejűleg foglalkozna a forrásteremtéssel, a humán erőforrással, a kompetenciák átrendezésével, és mindezt a magánegészségügyre is kiterjedően“, mondta.