Beszakadhat a magyar lakáspiac, visszatérnek a tízszázalékos kamatok
A kamatemelés hatása hosszú távon is érezhető lesz az építőiparban és az ingatlanpiaci szektorban.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a forint gyengülésére reagálva olyan kamatemelésről dönthet, amelynek eredményeként 14 után ismét elérkezünk a 10 százalékos kamatokhoz, ez pedig a piaci szereplők döntéseire is jelentős hatással lesz.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője úgy véli, a kamatemelés hatása hosszú távon is érezhető lesz az építőiparban és az ingatlanpiaci szektorban, ugyanis ezeken az ágazatokban a legnagyobb a külső finanszírozás hiánya.
Összességében arra számít, hogy a már megfinanszírozott beruházásokat lezárhatják a cégek, új ingatlanpiaci projektek azonban már nem indulnak, emellett úgy becsüli, a teljes vállalati szektorban csökkenő beruházási kedvet tapasztalunk majd.
Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerint nem törvényszerű, hogy magasabb kamatok mellett leálljanak a fejlesztések, hiszen ebben az országban volt már 30 százalékos infláció is, amely magas kamatszinttel párosult, mégis voltak beruházások.
Úgy gondolja, a kulcskérdés a finanszírozhatóság, ebben pedig az államnak kiemelkedő szerepe van, amellyel élnie kellene, különben valóban probléma lehet a későbbiekben – derül ki a Világgazdaság beszámolójából.
Az ÉVOSZ elnöke szerint egyelőre nem érzékelhető, hogy a lakosság visszafogta volna az új lakás vásárlására vagy a használt felújítására irányuló terveit, pedig az áremelkedés miatt volt rá esély, bár ez még később negatív irányba is változhat.