Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Magyar kutatók dolgoznak a biológiailag lebomló műanyagon

A Bay Zoltán kutatóintézet legújabb projektje az olajat is száműzné a műanyaggyártásból.

...svg content...Fotó: Seamindyie / Twenty20
Technológia

Bense Róbert

Szerkesztő

Európában egyre nagyobb igény van az egyszer használatos műanyagok felhasználásának lecsökkentésére, ugyanakkor a technológiák zöme még kidolgozás alatt van. A Bay Zoltán kutatóintézet tudósai erre a problémára keresnek megoldást.

Magyarországon jelenleg csupán a gyártás 1%-át teszik ki a biológiailag lebomló műanyagok, melynek kapcsán Vida Ádám, az intézet divízióigazgatója azt nyilatkozta a vg.hu-nak, hogy azért van rá olyan nagy szükség, mert lényegében generációk számára ismeretlen a műanyaghulladékok tudatos kezelése. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Az egyszer használatos műanyagok pedig jelentősen terhelik a környezetet, ráadásul eleve olyan anyagok felhasználásával készülnek, mint például az olaj. A jelenlegi, élelmiszer-alapanyagokból készülő biopolimerek kiváltása viszont szintén elkerülhetetlen.

„Ezért a mi célkitűzésünk az, hogy megtaláljuk az olyan, idehaza szezonálisan elérhető biomasszákat, hulladékokat, ipari melléktermékeket, amelyek már nem használhatók élelmezési célokra” – mondta Vida, majd kifejtette, hogy „ezekből az anyagokból fermentációval tejsavat állítanának elő, azt polimerizálnák, majd az így létrejövő polimerből műanyagot lehetne gyártani.”

Jelenleg Magyarországon nincs még biopolimer-üzem, azonban a kutatóintézet a technológia mellett egy olyan anyagot is kidolgoz, melyben minden fontos információ szerepel a gyártástól és az erőforrásokon át, egészen a költségekig. A projekt kerete kétmilliárd forint.

Arról, hogy milyen mértékben növelhető a biológiailag lebomló műanyagok aránya, Vida úgy vélekedett, hogy „nem lesz száz százalékban bioműanyag minden, ami most a piacon van, de ha a jelenlegi 1-ről felugrunk 5-10 százalék körüli értékre, akkor már nagyon jól fogunk állni”.