Csökkent a magyar hallgatók száma a brit egyetemeken
Nemcsak a brexit, hanem a tandíjak növekedése is távol tartja a leendő egyetemista hallgatókat attól, hogy Nagy-Britanniában folytassák tanulmányaikat.
Európai uniós petíciót indított a külföldön tanuló magyar diákokat tömörítő Hungarian Youth Association és lengyel partnere, a Federation of Polish Student Societies in the UK annak érdekében, hogy a brexit után drasztikusan megemelkedő brit egyetemi tandíjak ne jelenthessenek akadályt az Európai Unióban élő fiataloknak – írta a Forbes.
Mindezt egy olyan EU-s program létrehozásával kívánják elérni, ami fedezné az egyetemi tandíjakat, megélhetési költségeket, valamint az Erasmus+ helyébe léphetne az Egyesült Királyságban, miután az ország 2020. december 31-én az uniós oktatási programból is kilépett.
A brexit előtt, az EU tiltotta az állampolgárság alapján történő diszkriminációt, ezért „hazai” tandíjstátusszal minősítette az EU-s diákokat.
Rájuk is a 9250 fontos (körülbelül 4 millió forintos) tandíj vonatkozott, de miután Nagy-Britannia kilépett az EU-ból, a tilalom feloldódott, és az újonnan „tengerentúli” státusszal minősített EU-s diákoknak egyetemtől függően évente akár 37 ezer fontos (16,5 millió forintos) tandíjat is fizethetnek.
A Hungarian Youth Association gyűjtése szerint az EU-s diákok még egy sor korábbi kedvezménytől esnek el, melyek a következők: kedvező diákhitel-konstrukció a brit kormány által, ami a Brexit előtt fedezte a tandíj teljes egészét; brit egészségügyi szolgáltatások igénybevétele, éves szinten 470 font (200 ezer forint); diákvízum (350 font, körülbelül 150 ezer forint).
A SaveEUStudents kampány petíciónak indult, amit a két szervezet közösen nyújtott be a Európai Parlament petíciós bizottságának. Október 25-ei ülésén összpárti támogatottsággal elfogadta a határozati javaslatot 30 támogató, 0 ellenző és 2 tartózkodó szavazattal, így a javaslatról az Európai Parlament is szavazni fog plenáris ülésén, várhatóan júniusban.