Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Magasvérnyomás-betegséget okozhatnak a koronavírus-járvány miatti lezárások

A legfrissebb tanulmány szerint az országos zárlatok következtében fennálló szociális izoláció szoros összefüggésben áll a magasvérnyomás-betegeség kialakulásával.

...svg content...Budapest, 2019. május 2. Egy lány vérnyomását mérik a magas vérnyomásról tartott sajtótájékoztató után egy szûrõbuszban az I. kerületi Batthyány téren 2019. május 2-án. Az Éljen 140/90 alatt címmel rendezett tájékoztatón - mivel május a vérnyomásmérés hónapja is - Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár mindenkit arra buzdított, hogy menjen el háziorvosához, és nézesse meg vérnyomásértékét. MTI/Bruzák Noémi
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A legfrissebb tanulmány szerint az országos zárlatok következtében fennálló szociális izoláció szoros összefüggésben áll a magasvérnyomás-betegeség kialakulásával.

A The Times of India riportjából kiderült, hogy a kötelező jellegű karantén hatására 37 százalékkal megnőtt az esélye a magas vérnyomás kialakulásának, függetlenül a kortól, a nemtől és a meghúzódó alapbetegségektől. Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

Az argentin Favaloro Egyetemi Kórház professzora és egyben a magasvérnyomás-betegség és a koronavírus-járvány közötti összefüggéseket vizsgáló esettanulmány szerzője, Matias Fosco elmondta,

„Miután elkezdődött a szociális izoláció, a sürgősségi osztályra érkező betegeknél nagyobb arányban mértünk magas vérnyomást. Azért kezdeményeztük a tanulmány elkészítését, mert sejtettük, hogy kapcsolat lehet a pandémia és a hipertenzió között.”

A 21 év feletti páciensek 2020. március és 2020. június közötti karanténidőszakban mért vérnyomásértékeit a 2019 decembere és 2020 márciusa közti eredményekkel vetették össze.

Kiderült, hogy ezen időszak alatt a kórházba szállított vagy a sürgősségi osztályokon megjelent betegek legnagyobb része mellkasi fájdalmakra, légszomjra, szédülésre, alhasi fájdalmakra panaszkodott, valamint magas lázzal, köhögéssel és magas vérnyomással küzdött.

A kutatásban összesen 12 241 páciens vett részt, átlagéletkorukat 57 évben állapították meg, 45,6 százalékuk pedig nő volt. A szociális izoláció alatt a páciensek 23,8 százalékánál magas vérnyomásértékeket mértek az orvosok.

A szóban forgó értékek jelentősen magasabbak voltak a 2019-ben tapasztaltakhoz képest, amikor ez az arány mindössze 17,5 százalékig nőtt. Fosco kiemelte, főként a pandémia miatti fokozott stressz, valamint a személyes kontaktusok hiánya, illetve a pénzügyi bizonytalanság és a családi problémák lehetnek a felelősek a hipertenzió kialakulásáért.

„A megváltozott viselkedésmódok kulcsfontosságú szerepet játszhattak, ezért a nagyobb étel- és alkoholfogyasztás, valamint a mozgásszegény életmód és a súlygyarapodás mind-mind elősegíthették a vérnyomás emelkedését.”

Kutatók szerint a vérnyomás kontrollálásával csökkenthető a szívroham és az agyvérzés kockázata, ezért mindenkinek azt javasolják, hogy még karantén ellenére is tartsák be az egészséges életmód szabályait, mozogjanak napi szinten és kerüljék el a zsíros, hizlaló ételeket.

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.

Máv: meghibásodott a jegyértékesítési rendszer

A jegyértékesítési rendszer meghibásodása miatt az Elvira jegyváltási felületén, illetve a MÁV mobilalkalmazásában nem működik a jegyvásárlás.