Madárinfluenza: rekordmennyiségű szárnyast kellett leölni Japánban
Japánban olyan sok csirkét kellett leölni az országban is terjedő madárinfluenza miatt, hogy lassan már nem lesz elég földterület, ahová eltemethetik az állatokat.
A CNN a japán állami műsorszolgáltató, az NHK beszámolója nyomán jelentett arról, hogy Japán 26 prefektúrájából 16-ban már nem áll rendelkezésre elegendő földterület ahhoz, hogy a leölt szárnyasokat a szabályoknak megfelelően eltemessék.
A helyi hatóságok és a gazdák általában leölik és elássák a fertőzött állatokat, hogy megakadályozzák a vírus további terjedését, ám a földhiány most jelentősen hátráltatja a gyakorlatot. Japánban az elmúlt hónapokban rekordszámú járványkitörés történt, mely komolyan megterhelte a helyi baromfiellátást, miközben a tojás ára az egekbe szökött.
A hivatalos jelentések szerint csak ebben a szezonban több mint 17 millió csirkét öltek le, ez pedig a feljegyzések szerint a valaha volt legmagasabb szám: a legutóbbi negatív rekord 2020-ban született, amikor szintén kitört a madárinfluenza-járvány, ám akkor „csak” 9,9 millió szárnyast öltek le a betegség miatt.
A Rabobank e havi jelentésében a madárinfluenza országokra való hatását elemezte, s úgy találta, hogy a szárnyasok takarmánya egyre magasabb költséget jelent, ennek okán pedig a tojás világpiaci ára 2023 első negyedévében „történelmi magasságokba emelkedett”.
A jelentésben megjegyezték, 2020 közepe és 2022 közepe között a globális takarmányárak megduplázódtak. Nan-Dirk Mulder, a Rabobank vezető elemzője az állati fehérjék kapcsán megosztotta, az árak jelenleg globálisan 2,5-szer magasabbak, mint a 2007-es referenciaévben, s több mint 100 százalékkal (!) emelkedtek a tavalyi év azonos időszakához képest.