Az új tanulmány szerint a pszichedelikus drogok „visszatekerik” az agyi funkciókat, ami megkönnyíti a „normális észlelés elsajátítását”
A Cornell Egyetem új tanulmánya azt mutatja, hogy az LSD-hez hasonló pszichedelikus szerek képesek lebontani az agy azon gátjait, amelyek a valóság érzékelését alakítják, gyakorlatilag visszatekerve azt egy olyan időbe, amikor még nem létezett egy bizonyos felfogásunk a világról.
Tanulmányukban a kutatók felfedezték, hogy a pszichedelikus kábítószerek lehetővé tehetik az agy számára, hogy szabadabban áramoljon, és ne korlátozzák a világ működéséről alkotott előzetes feltételezések.
„Normális esetben a gondolatainkat és a beérkező információkat a korábbi tapasztalataink szűrik. De ha eltávolítjuk a szűrést és az elnyomást, akkor új szemmel nézzük a világot. Teljesen új perspektívát kapunk”
– mondta Parker Singleton, a Cornell Egyetem orvosjelöltje a The Guardiannek.
Az agy az érzékszervekből származó gondolatokat és információkat a világról alkotott felfogása szerint alakítja, de a pszichedelikus szerek gyengíthetik a korábbi hiedelmek hatását, amelyeket az agy a világ értelmezéséhez használ, magyarázták a kutatók.
Elmondásuk szerint az LSD-hez hasonló drogok „visszatekerhetik az agy óráját” egy olyan időbe, amikor még nem tanultuk meg, hogy a falak általában nem mozognak, és a bútorok is csak ritkán fenyegetőek.
„Ha az előzetes hiedelmünk az, hogy a falak nem mozognak, és az előzetes hiedelmünk elolvad, akkor az a fal úgy tűnhet, hogy épp mozog”
– mondta Amy Kuceyeski, a tanulmány vezető szerzője.
A placebót szedő emberek agyi szkenneléseit is elemezték az LSD-t szedőkkel szemben, és azt a négy különböző aktivitási mintát vizsgálták, amelyek között az agy váltott, amikor az önkéntesek ellenálltak a szkennernek.