Lopakodó rájadrón fejlesztésébe kezdett az Egyesült Államok
Odaítélte a DARPA a Manta Ray program második fázisára vonatkozó szerződéseket, melynek célja egy olyan víz alatti drónsorozat megépítése, amely képes nagy hatótávolságú, hosszú élettartamú, önműködő óceáni küldetések végrehajtására.
A két kiválasztott vállalat, a Northrop Grumman Systems Corporation és a Martin Defense Group a tervek szerint 2022-ben egy-egy teljes méretű demonstrációs drónprototípust fog megépíteni és bemutatni – olvasható a DARPA közleményében.
A küldetés profilja eddig nem látott kihívást hordoz magában: ezeknek a gépeknek hihetetlenül önálló módon szükséges működniük a legnehezebb környezetben is.
Képesnek kell lenniük arra, hogy megálljanak és feltöltsék saját akkumulátoraikat, ezenfelül arra is, hogy érzékeljék, felcímkézzék és kikerüljék a legkülönfélébb akadályokat, hogy ne akadjanak bele a hínárba, ne karcolják fel őket a sziklák és korallok, és ne ragadjanak be a hasadékokba.
Rendkívül korrózióállónak kell lenniük, hogy megbirkózzanak a sós tenger fémeket felemésztő képességével, és meg tudjanak birkózni a mikro- és makroorganizmusok széles spektrumával, amelyek megpróbálnak megtelepedni a rája formájú drón felületén.
Mindezek mellett az önnavigációt is végre kell tudniuk hajtani, továbbá a felszínnel való kommunikációt, és akár azt is, hogy hónapokig hordozzanak ellenséges radarok által nehezen detektálható hasznos terheket.