Hamarosan lítium-ion akkumulátorokat használhat Kína tengeralattjáró-flottája
Az autóiparban hozott fejlesztéseket veszi át a kínai hadsereg.
A kínai haditengerészet tanulmánya szerint Kína hagyományos tengeralattjáróinak nagy része hamarosan lítium-ion akkumulátorokkal működhet – írja a South China Morning Post.
A lítiumos energiaforrás – az ólom-sav akkumulátorok helyett – több mint kétszeresére növelheti a tengeralattjárók víz alatt töltött idejét, megnövelheti a gyorsulásukat, ráadásul jelentősen növelhetik a tengeralattjáró túlélési és harci képességei, mindezt az autóiparban bekövetkezett változások eredményeként.
A haditengerészetnek aggályai voltak azzal kapcsolatban, hogy a tengeralattjáró-flotta akkumulátorait lítiumosra cserélik, különösen amiatt, hogy azok kigyulladhatnak vagy felrobbanhatnak.
A tanulmány szerint azonban a kínai elektromos autók piacán széles körű fejlesztések és tesztelések révén műszaki megoldásokat találtak, és a lítium akkumulátorok bizonyítottan biztonságosan működnek kihívást jelentő helyzetekben.
A hagyományos tengeralattjárók a felszínen dízelmotorokat használnak, de amikor a víz alá merülnek, a meghajtórendszer és más berendezések akkumulátorból nyerik az energiát.
Akkumulátoros üzemmódban kevesebb zajt csapnak, mint az atom-tengeralattjárók, amelyeknek nagy, erős szivattyúkat kell használniuk a reaktor hűtéséhez. Az amerikai haditengerészet valamennyi tengeralattjárója nukleáris meghajtású, és állítólag előfordult már, hogy a modern hagyományos tengeralattjárók észrevétlenek maradtak, amíg egészen közel nem kerültek.
Kína hagyományos tengeralattjáró-flottájának fő célja a part menti területek és a stratégiai fontosságú vizek, köztük a Tajvani-szoros és a Dél-kínai-tenger védelme.