Lézerhajtású űrhajókkal kolonizálhatják a Marsot
Egyetlen probléma a Mars emberi felfedezésével, hogy a vörös bolygó rettenetesen messze található a Földtől, ezért egy kutatócsoport megvizsgálta annak a lehetőségét, miként lehetne gyorsabban eljutni a rejtélyes égitestre.
A kanadai McGill Egyetem tudósai olyan speciális rendszert terveztek, ami egy 10 méter széles lézerhálózatot használ a Föld körüli pályán keringő űrhajók energiaellátására. A lézer hidrogénplazmát hevítene a modulban, ezáltal elegendő mennyiségű forró gáz termelődhetne ahhoz, hogy az űrszerkezet eljusson a Marsra.
Az úgynevezett lézertermikus meghajtás lehetővé teheti a több tonnás terhek gyors szállítását is, ehhez pedig nem kellene más, mint egy röplabdapálya nagyságú lézerhálózatot telepíteni az űrhajókra és a hordozórakétákra.
A kanadai mérnökök a NASA legújabb pályázata apropóján írták meg legújabb tanulmányukat, melynek célja, hogy létrehozzanak egy olyan módszert, amivel legfeljebb 45 nap alatt el lehet juttatni 1 tonna hasznos terhet a vörös bolygó felszínére.
Hagyományos, vegyi üzemanyaggal működő rakétákkal általában hónapokig tarthat egy-egy misszió, ám ha kolonizálni szeretné az emberiség a Marsot, ennél jóval rövidebb utazási időt kell elérni – a lézerhajtással alig 30 nap alatt teljesíthetőek a küldetések.
Bár az öltetek lenyűgözőek és ígéretesek, még csak a tervezési, koncepcionális stádiumban vannak, így a különleges rakéták és űrhajók megépítésére és éles bevetésre még jó pár évet várnunk kell.