Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,57 Ft
Euró
394,13 Ft
Font
468,11 Ft
Bitcoin
61,604 $

Levitációval érintés nélküli kémiai reakciókat valósítottak meg

A lebegő cseppecskékre épülő technológia segítségével a planetológia és a biokémia tudományága is nagy mértékben fejlődhet.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A lebegő cseppecskékre épülő technológia segítségével a planetológia és a biokémia tudományága is nagy mértékben fejlődhet.

A levitációra eddig úgy gondoltunk, mint egy bűvésztrükkre vagy sci-fi filmekből kiragadott futurisztikus jelenségre, laboratóriumi körülmények között azonban a valóságban is képesek előállítani lebegő folyadékcseppecskéket. Soron kívül Orbán Viktor, majd Magyar Péter is profilképet váltott az árvízvédelem alatt

Az Amerikai Kémiai Társaság Analytical Chemistry lapjában nemrég tették közzé az eljárás pontos útmutatóját, amellyel új dimenziókat nyithatnak meg a jövőbeni kutatások felé.

A tudósok már régóta próbáltak rájönni a metódus folyamataira, azonban a cseppecskék és a reakcióik megfigyelése rendkívül nehéz feladatnak bizonyult. Eddig olyan készülékeket hoztak létre, amelyek bár képesek voltak levitáltatni egyes tárgyakat, azonban ehhez eltérő fizikai tulajdonságokkal – úgymint elektromos töltéssel vagy mágneses térrel – rendelkező objektumot kellett alkalmazniuk.

Az úgynevezett akusztikus levitáció során hanghullámokkal oldanak fel tárgyakat gázban, így nem szükséges mesterségesen közbeavatkozni. Az egyetlen probléma csupán az, hogy az egyes részecskék elegyítése bonyolult munka, valamint a reakciók mérése szintén macerás feladat.

A megoldásra végül Stephen Brotton és Ralf Kaiser jöttek rá, akik egy sokoldalú módszert alkottak meg, mellyel kontaktus nélkül képesek két különböző kémiai cseppecskét kontrollálni a reakciót figyelő szondáknak segítségével.

A kutatócsapat egy akusztikus lebegtetőt hozott létre, melyben egymás fölött két cseppecskét oldottak fel, ezután a felső részben lévő részecskét a hanghullámok amplitúdójának változtatásával rezegtették. Mindezek hatására ezt a felső, oszcilláló cseppecskét képesek voltak vegyíteni az alsó részecskével, közben pedig infravörös spektroszkópokkal monitorozták a folyamatokat.

A kémikusok a technikájukat különféle molekulákon tesztelték, az egyik során ionos folyadékot kombináltak salétromsavval apró robbanást előidézve.

Ezzel a vadonatúj levitációs eljárással a kutatók képesek lesznek eddig lehetetlennek hitt reakciók nyomon követésére, ezáltal további lökést adhatnak a kémiai jelenségekkel foglalkozó tudományos szakágaknak.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/ujabb-kulonleges-tulajdonsaggal-rendelkezo-exoplanetat-fedeztek-fel/