Letartóztatások az elzárt román elnökjelölthöz közeli zsoldosok körében
Előzetes letartóztatást, s házi őrizetet rendelt el a román legfelsőbb bíróság pénteken 18, Calin Georgescu volt államelnökjelölthöz közelálló gyanúsított ügyében, akik lapértesülés szerint a jelölt védelmét ellátó zsoldoscsoport tagjai.
Az afrikai konfliktusövezetekben korábban harci tapasztalatokat szerző zsoldoscsoport külföldön tartózkodó vezetője, Horatiu Potra medgyesi önkormányzati képviselő, Potra fia és egy másik rokona ellen távollétükben adtak ki előzetes letartóztatási végzést, így ellenük nemzetközi elfogatóparancsot bocsátanak ki a román hatóságok. A legfőbb ügyészség 21 gyanúsított esetében kért előzetes letartóztatást. Őket az alkotmányos rend megdöntésére irányuló kísérlettel, tiltott fegyverviseléssel, és pirotechnikai eszközök birtoklásával, illetve közrend megsértésére irányuló felbujtással gyanúsítanak. A bíróság 16 gyanúsított esetében rendelt el vizsgálati fogságot, kettő esetében házi őrizetet – fejtik ki.
A legfőbb ügyészség szerdán 47 Szeben, Maros, Temes, Kolozs és Ilfov megyei helyszínen végezett házkutatást, mégpedig az alkotmányos rend megdöntésére irányuló cselekmények, a fegyverviselési szabályok megsértése, háborús bűnösök és fasiszta ideológia terjesztése, felbujtás, illegális kampányfinanszírozás és más bűncselekmények gyanújával. Az MTI az Agerpres hírügynökségre hivatkozva azt írja, a vádhatóság később egyéb részletekkel is szolgált: Potránál és társainál 51 katonai kézigránátot, két gránátvetőt, 40 halálos fegyverekhez használt tölténytárat, 21 pisztolyt, 6 géppisztolyt egy géppuskát, robbanóanyagot és több száz töltényt találtak. A hatóságok 3,3 millió dollár, 43 ezer euró és 700 ezer lej készpénzt, valamint 25 kilónyi aranyrudat is lefoglaltak tőlük.
A legfőbb ügyészség emlékeztett: a tavalyi elnökválasztás félbeszakítását és a választás újrakezdését elrendelő alkotmánybírósági határozat után, december 8-án hajnalban Horatiu Portát húsz felfegyverzett zsoldosával együtt állította meg a rendőrség, amikor Bukarestbe tartottak. A hatóságok szerint a szándékuk az volt, hogy a választás megszakítása ellen tiltakozó tüntetők között „káoszt szítsanak”. A diverziókeltés részleteit a vádhatóság szerint a zsoldosvezér Calin Georgescuval együtt december 7-én az Ilfov megyei Ciolpani községben egy titkos találkozón dolgozta ki, egészen pontosan azzal az – ifjúsági túlélőtáborokat szervező, „újfasiszta eszméket terjesztő” – Eugen Sechilával, aki korábban tanácsadóként kísérte el Georgescut az egyik kampányműsorba.
De a legfőbb ügyészség azt is hangsúlyozta, hogy a találkozót Georgescu szervezte és irányította. Annak helyszínét – azt a lovasfarmot, ahol Georgescu a kampányvideóiban használt lovaglós videófelvételeit készítette – korábban csak az államfőjelölt ismerte. A közleményből kiderül, hogy a meghiúsult második fordulóra korábban kijelölt napon Bukarest felé tartó, bozótvágó késekkel, kardokkal, tőrökkel, lőfegyverekkel, professzionális drónokkal felfegyverzett 20 zsoldos korábban Kongóban szerzett harci tapasztalatokkal rendelkezett, ami az utcai harcokat, diverziókeltést, a tömegben elvegyülést, rendfenntartók provokálását és robbanószerek használatát illeti.
NE HAGYD KI
A legfőbb ügyészség szerdán előállította és kihallgatta a vasgárdista nézeteket nyíltan hangoztató, magát már megválasztott elnöknek tartó, az alkotmánybírókat börtönnel fenyegető Calin Georgescut is. Ellene szintén bűnvádi eljárás indult fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő szervezetek népszerűsítése, az alkotmányos rend megdöntésére irányuló felbujtás, a választási kampányfinanszírozással kapcsolatos hamis adatközlés gyanújával. Georgescu ellen akkor 60 napos hatósági felügyeletet rendelt el az ügyészség, de szabadon távozhatott a legfőbb ügyészség székházából. Az elnökjelölt az épület előtt összesereglett hívei tömeget két ízben is olyan – integetésnek tűnő – kézmozdulattal üdvözölte, amelyet a román média jelentős része náci karlendítésként azonosított – részletezik.
Mint ismert, tavaly december elején arról írtunk, hogy a román alkotmánybíróság egyhangú határozattal érvénytelenítette az elnökválasztás addigi teljes folyamatát. A döntést az alkotmánybírák egyöntetűen hozták meg egy ötórás egyeztetés után. Az ítélet azonnal hatályba lépett, s kötelezte a kormányt egy új választási időpont kijelölésére, valamint a kampány és az előkészületek újbóli elindítására. Az első fordulót november 24-én tartották, ahol nem sokkal korábban még teljesen ismeretlen Calin Georgescu független jelölt, egyetemi oktató szerezte meg a legtöbb szavazatot. A második fordulóban ellenfele Elena Lasconi, a liberális Mentsétek meg Romániát (USR) párt jelöltje lett volna.