Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Leomlott egy tiroli hegycsúcs, sziklaomlást és földcsuszamlásokat indított útjára

Leomlott egy tiroli hegycsúcs, sziklaomlást és földcsuszamlásokat indított útjára

Leomlott egy tiroli hegycsúcs, sziklaomlást és földcsuszamlásokat indított útjára
Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna

Az osztrák Tirol tartományban leomlott egy hegycsúcs egy része, melynek következtében több mint 100 ezer köbméternyi kőzet zúdult le a völgybe.

A CNN jelentése szerint az állami geológusok arról számoltak be, hogy a permafroszt olvadásának következtében a svájci-osztrák határon fekvő Silvretta-Alpokban található, közel 3400 méter magas Fluchthornról vasárnap gigantikus sziklaomlás történt.

A helyi rendőrség közlése szerint szerencsére senki sem sérült meg. Az állami geológusok az omlás után felderítő repülést hajtottak végre az érintett terület felett, s előzetes becsléseket készítettek a lezúdult kőzet mennyiségéről, ám jelezték, a pontosabb kép kialakításához ennél több időre lesz szükségük.

Thomas Figl állami geológus a tiroli tartományi kormány által készített videóban osztotta meg előzetes becsléseik eredményét:

„Ez egy viszonylag nagy incidens, legalább 100 ezer köbméternyi lezúdult kőzetről beszélünk, valószínűleg ennél is többről.”

A szakértők egyöntetűen a permafroszt olvadását nevezték meg a hatalmas sziklaomlás kiváltó okaként, jelezve, hogy bár a permafrosztot általában a sarkvidéki régiókkal hozzák összefüggésbe, az európai Alpok legmagasabb pontjain is megtalálható.

Figl ezt az elméletet megerősítve kiemelte:

„Viszonylag biztosak lehetünk az eset okában: a permafroszt. A jég a hegyek ragasztója, és ez a jég az éghajlatváltozás miatt olvad. Ez okozza aztán az itt látható eredményeket.”

Marcia Phillips, a svájci WSL hó- és lavinakutató intézet permafroszt-kutató csoportjának vezetője a CNN-nek nyilatkozva szintén ezen az állásponton volt:

„Amikor a permafroszt felolvad, az destabilizáló hatással bír. A víz mélyen behatolhat a sziklatömegekbe az újonnan megnyílt hasadékokon keresztül, melyeket korábban permafroszt jege tömített el.”

Phillips úgy folytatta, jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő adat ahhoz, hogy meg lehessen mondani, az elmúlt években növekedett-e a sziklaomlások száma, mivel általában csak a nagyobb eseményeket dokumentálják megfelelő módon. Ennek okán a tudósok is csak a lakosságtól származó információkra támaszkodhatnak, miután számos sziklaomlás távoli területeken történik.