Lengyel miniszter: Magyarország politikája káros hatással van az európai biztonságra
Lengyelország az elmúlt évek során a legfőbb szövetségese volt a magyar kormánynak, így az onnan érkező kritikák bizonyosan jobban fájhatnak.
Lengyelország és Magyarország álláspontja között szakadéknyi különbség van az orosz-ukrán háborút illetően: míg a magyar kormány nem sokat tett az ukránok megsegítésére, addig a lengyel kormány a legaktívabb támogatója Kijevnek.
Lengyelország rengeteg fegyvert és humanitárius segélyt biztosított az orosz agresszió ellen harcoló ukránoknak, addig Magyarország folyamatosan hangoztatja, hogy ki akar maradni a háborúból, ezért nem küld fegyvert – ehhez képest egyedüliként háborús veszélyhelyzetet hirdet.
Ez a hatalmas álláspontbeli különbség pedig az Európai Unióban is lecsapódik: Lengyelország gyakorlatilag „visszatért” a Brüsszel szempontjából baráti államok közé, addig Magyarországgal szemben soha nem látott indulatok kezdenek fortyogni.
A két ország különbsége pedig megmutatkozik a politikusok nyilatkozata szintjén is, ezt pedig mi sem mutatja jobban, mint Pawel Jablonski lengyel külügyminiszter-helyettes France24-nek adott nyilatkozata.
Jablonski ugyanis erős véleményt fogalmazott meg, amikor megkérdezték, hogy mit gondol arról, hogy Magyarország mentességet kapott az orosz olaj embargója alól, elsősorban a csővezetéken át érkező olajra vonatkozóan:
Orbán Viktor folyamatosan azzal indokolta az olajembargó vétóját, hogy az gazdasági atombombával érne fel a magyar gazdaság számára. Ez abban a formában nem igaz, hogy csekély kapacitásbővítésre és átállásra lenne szükség, az Adriai-tenger felőli olajvezetéken ugyanis évi 14 milliárd tonna olaj tudna folyni, ami több, mint amit egy évben a százhalombattai és pozsonyi MOL-finomítók elméletben fel tudnak dolgozni.