Fontos új gázvezetéket adtak át Európában
Az Európai Unió mindent megtesz annak érdekében, hogy csökkentse az orosz földgáztól való függőségét az ukrán háború árnyékában.
Ennek egyik megnyilvánulása, hogy Lengyelország és a balti államok új gázvezetéket adtak át, amely összeköti egymással az északkeleti uniós tagállamokat a kereskedelmi blokk többi országával – számolt be róla az AFP.
A Lengyelország és Litvánia gázhálózatai között létesített, mintegy 508 kilométer hosszú gázvezeték évente kétmilliárd köbméter gáz szállítására lesz alkalmas mindkét irányba. A különböző kapcsolódásokon keresztül pedig Lettország, Észtország és Finnország is hozzá tud férni az európai gázhálózathoz.
Az Európai Unió deklarálta, hogy fokozatosan ki akarja vezetni az európai gazdaságokból az orosz energiahordozókat, amely tervet számos ország üdvözölt. Nem ilyen viszont Magyarország, amely ragaszkodik az orosz szénhidrogénhez.
A kormány azzal érvel, hogy egyszerűen nincs alternatívája az orosz gáznak és olajnak, az olajembargóba se tudunk belemenni, Orbán Viktor szavaival élve azért nem, mert ez „gazdasági atombomba” lenne Magyarországra nézve.
Miközben a legtöbb ország próbálja keresni az alternatívákat, a magyar kormány részéről nem lehetett hallani arról, hogy próbálkoznának. Még a Paksi Atomerőmű üzemeltetéséhez szükséges fűtőanyagokat is Oroszországból szerezzük, itt sem lehet hallani alternatíva kereséséről.
A lengyel-litván gázvezeték bejelentése azért fontos hír, mert ezzel növelni sikerült az európai gázhálózat kiterjedtségét, ez pedig az orosz gáztól való függetlenedést segítheti elő – ám még így is évek kérdése, mire sikerülhet kivezetni.