A lengyel kormánypárt tagadja, hogy kémprogram segítségével nyertek volna választást
A lengyel politikus szerint nem a politikai ellenfeleiket akarták célba venni, de elismerte, hogy az az ország fejlett kémprogramokat vásárolt az NSO Group izraeli megfigyelőszoftver-gyártótól.
Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormányzó konzervatív párt, a Jog és Igazságosság vezetője elmondta egy interjúban, hogy a Pegasus szoftvert a bűnözés és a korrupció elleni küzdelemben számos országban használják, amely segítségével a hatóságok feltörhetik a kommunikációs eszközöket és megfigyelhetik a valós idejű beszélgetéseket, ha azok nincsenek titkosítva.
“Rossz lenne, ha a lengyel szolgálatok nem rendelkeznének ilyen típusú eszközzel” – mondta Kaczynski, miután a napokban az AP azt állította a Torontói Egyetemen működő kiberfelügyeleti csoportra hivatkozva, hogy három lengyel kormánykritikust az NSO Pegasus nevű programjával hallgattak le.
A választások idején Krzysztof Brejza telefonjáról manipulált üzeneteket loptak el, amelyet a politikus nevében közöltek le, ezzel segítve elő, hogy a kormánypárt megnyerje a választást. Lengyelországban nagy felháborodást váltottak ki a támadások, miután felszínre került az ügy, az 1970-es évekbeli amerikai Watergate-botrányhoz hasonlították a helyzetet.
Többen egy vizsgálóbizottság felállítását követelték, azonban Kaczynski elnök azt mondta, nem lát okot egy ilyen bizottság felállítására, valamint azt is konzekvensen tagadta, hogy a megfigyelés bármilyen szerepet játszott volna a 2019-es választások kimenetelében.
A Pegasus tucatnyi visszaélést leplezett le 2015 óta, amelyek nagy visszhangokat keltettek világszerte. Tavaly egy újságírókból álló csoport kimutatta, hogy a szoftvert újságírók, politikusok, diplomaták, ügyvédek és emberi jogi aktivisták lehallgatására használták a Közel-Kelettől Mexikóig.