Lejárt a gyógyszer, beszedhető még? Itt a válasz
Vajon tényleg problémás ilyenkor felhasználni az orvosságot? Ennek jártak most utána.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) tanácsa teljesen egyértelmű: ha egy gyógyszer lejárt, ne fogyasszuk, ugyanis a lejárati idő letelte után egyszerűen nincs rá garancia, hogy a készítmény hatékony és biztonságos. Ez persze nem jelenti azt, hogy amennyiben az ember véletlenül régi készítményt használna fel, az minden esetben súlyos egészségkárosító hatással járna – jegyzik meg.
„Nagyon kevés gyógyszer válik mérgezővé, ha lejárt a szavatossági ideje” – fogalmazott Dr. James Reissig, a University Hospitals gyógyszerésze, hozzáfűzve, hogy az orvosságok idővel pusztán veszítenek hatékonyságukból a kémiai összetételük megváltozása miatt. Ettől függetlenül azonban van kockázat – hangsúlyozzák.
Bizonyos gyógyszerekben például elszaporodhatnak a baktériumok, az erejüket vesztett antibiotikumok pedig nem képesek kezelni a fertőzéseket, ami még súlyosabb betegségekhez és antibiotikum-rezisztenciához vezethet. Mint magyarázzák, a pontos adagolást igénylő készítmények esetében ráadásul a hatékonyság hiánya egy bizonyos ponton túl komoly egészségi veszélyt okozhat.
Példaként említve az inzulint, azt már nem szabad a lejárati időn túl használni, hiszen így nem lenne elég hatékony a vércukorszint szabályozásában. Általánosságban tehát az a legjobb, ha kerüljük a lejárt orvosságokat. A szavatossági dátum nem légből kapott dolog, az a fogyasztók védelmét szolgálja – írja a 24.hu az IFLScience cikke alapján.
NE HAGYD KI
Egy másik szakértő pedig arra tért ki, mikre fontos odafigyelni a gyógyszerszedésnél. A Semmelweis egyetem főgyógyszerésze egyebek mellett azt árulta el, felezhető-e a kapszula és a kúp, hol és hogyan kell tárolni a gyógyszereket, illetve hogy miként kell adagolni megfelelően a tablettákat.