„Legitim politikai vitának“ nyilvánították a republikánusok a Capitolium ostromát
A Republikánus Párt megdorgálta két törvényhozóját, akik részt vettek abban a vizsgálóbizottságban, amely a Capitolium körüli eseményekkel foglalkozott.
A Republikánus Párt hivatalosan is „legitim politikai vitának“ nyilvánította a 2021. január 6-i, a Capitolium elleni támadást és az ahhoz vezető eseményeket, miután közvetlenül az ostrom után a párt vezetői elítélték a támadást és Donald Trump magatartását, majd ezután mindössze lekicsinyelték, majd tagadni kezdték az eseményeket.
Mindemellett bírálták Cheney és Kinzinger képviselőket, amiért tagjai voltak a támadással kapcsolatos képviselőházi vizsgálatnak, mondván, hogy részt vesznek „a törvényes politikai vitát folytató egyszerű polgárok üldözésében“ – írja a The Straits Times.
A párt később igyekezett tisztázni a megfogalmazást, mondván, az soha nem vonatkozott azokra, akik Trump nevében erőszakot alkalmaztak a Capitolium ostroma során, azonban úgy gondolják, hogy olyan hétköznapi polgárokat is üldöznek, akik „legitim politikai vitát folytattak, amelynek semmi köze a Capitoliumban elkövetett erőszakhoz“.
A Republikánus Nemzeti Bizottság tagjai megvédték az intézkedést, valamint áldozatoknak nevezték a bizottság által kihallgatott személyeket, összesen 475-öt, akiknek túlnyomó többsége önként vállalta vagy idézés nélkül is beleegyezett a vallomástételbe.
A legtöbb republikánus a képviselőházban próbált tudomást sem venni a párt intézkedéséről, nem voltak hajlandók válaszolni a kérdésekre, vagy azt mondták, hogy nem olvasták a határozatot. A demokraták azonban felháborodtak az állásfoglalás megfogalmazásán.
„A Republikánus Párt mostanra annyira elszállt, hogy egy puccskísérletet és halált okozó lázadást politikai megnyilvánulásként írnak le” – mondta az egyik képviselő, majd hozzátette, hogy a történészek a jövőben elborzadnak ezen a botrányon, amiért a republikánusok elítélik egy képviselőjüket, amiért az kiállt az alkotmány mellett.
Kinzinger, az egyik republikánus képviselő, akit bíráltak, azt mondta, hogy „nem bántam meg a döntésemet, hogy fenntartom a hivatali eskümet és megvédem az alkotmányt. Továbbra is arra fogom összpontosítani az erőfeszítéseimet, hogy kiálljak az igazság mellett, és azon munkálkodom, hogy leküzdjem azt a politikai mátrixot, amely oda vezetett, ahol ma tartunk“.