Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,38 Ft
Euró
393,57 Ft
Font
460,35 Ft
Bitcoin
70,199 $

Mit tudunk a világ legfélelmetesebb arcfelismerő mesterséges intelligenciájáról?

Az internetes forrásokból származó, több mint 10 milliárd arcképet tartalmazó adatbázisával az amerikai Clearview olyan MI-platformot hozott létre, amellyel az arcfelismerő technológiát a bűnöldöző szervek támogatására használhatják.

Twenty20
Technológia

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK
#AI

A 2017-ben alapított Clearview az elmúlt évek során rengeteg pályázatot nyert el, nemrégiben az amerikai légierővel, a bevándorlási és vámhatósággal (ICE), valamint magával a Szövetségi Nyomozó Irodával (FBI) is szerződést kötöttek.

A vállalat küldetéseként a közösségek védelmét és a kormányzathoz közel álló hatóságok biztonságának fenntartását jelölték meg, mégpedig a bűncselekmények áldozatainak és elkövetőinek képkeresés útján történő azonosítása segítségével. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Bár a cél nemesnek tűnt, a céget azonban ellentmondásokba keverte, hogy állítólag más szektorokba is megpróbáltak betörni, arcfelismerő szolgáltatásaikat például alkalmazásokban történő személyazonosság-ellenőrzésre használták.

A Clearview több mint tízmilliárd, főként közösségi médiaplatformokról származó fényképet tartalmazó adatbázishoz hasonlítja az arcokat. A felhasználók emberekről készült fotókat tölthetnek fel a kezelői felületre, ami ezután beolvassa a személy biometrikus adatait, és a júzerek számára más, már létező képeket és bizalmas információkat, például közösségimédia-fiókokat kínál az interneten.

Korábban többek között gyilkosságok elkövetőinek és gyermekek kizsákmányolásával kapcsolatos ügyek felderítésére használták a Clearview platformját, a legutóbbi sikertörténetről pedig 2021 októberében számoltak be, amikor is a technológia segítségével találtak rá egy évek óta hatóságok elől bujdosó pedofil szexuális ragadozóra, akit később 35 éves fegyházbüntetésre ítéltek.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

A Clearview AI alkalmazás révén kialakított bűnöldöző szoftvert a Capitolium elleni, 2021. január 6-án bekövetkezett támadásban részt vevő zavargók azonosítása során szintén alkalmazták, az ostrom alatt online közzétett fotók és videók alapján emelték ki az agresszorokat a tömegből.

Ugyanakkor komoly aggályokat fogalmaztak meg az amerikai törvényhozók az arcfelismerő MI által a színes bőrű és bevándorló közösségek számára jelentett veszélyekkel kapcsolatban is. A Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) szerint a színes bőrűeket akár százszor nagyobb valószínűséggel azonosítja tévesen a rendszer, mint a fehéreket, ezért úgy gondolják, még jócskán lenne mit rajta javítani.