Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Legalább 15 ember életét vesztette a mianmari felkelés után

Falusiak szerint iskolások is meghaltak a kormánycsapatokkal folytatott harcokban Gangaw település közelében.

...svg content...Homokzsákok mögött õrt álló katona, miután sajtóértesülések szerint legalább öt robbanás történt Rangun belvárosában 2021. augusztus 10-én. Sérültekrõl és halottakról nem számoltak be a hatóságok. Mianmarban a hadsereg február elsõ napján, az új parlament megalakulása elõtt pár órával átvette a hatalmat, és letartóztatta az országot vezetõ politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és Vin Mjin államfõt. A rendfenntartók és a tüntetõk közötti összecsapásokban eddig legkevesebb 800-an életüket vesztették, és több mint ötezer embert letartóztattak. MTI/EPA
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Tizenöt-húsz falusi, köztük több tinédzser vesztette életét a kormánycsapatok és az ellenálló erők közötti, július óta leghalálosabb mianmari harcokban – a független média beszámolói szerint.

A harcok az északnyugati Magway régióban található Gangaw település közelében kezdődtek csütörtökön, két nappal azután, hogy a Nemzeti Egységkormány – egy ellenzéki szervezet, amely a katonai uralommal szembeni ellenállás koordinálására törekszik – országos felkelésre szólított fel. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A harcok akkor törtek ki, amikor több mint 100 katona négy katonai járművel megérkezett, hogy biztosítsa a területet Myin Tharban és öt másik közeli faluban – mondta az Associated Pressnek telefonon egy lakos.

Egy enyhén felfegyverzett falusi önvédelmi milícia tagjai figyelmeztető lövéseket adtak le, de nem tudták megakadályozni, hogy a katonák behatoljanak a területre, és az összecsapások ezután is folytatódtak – mondta a lakos, aki személyes biztonsága érdekében neve elhallgatását kérte.

Az ellenzéki mozgalom, amely a hadsereg februári hatalomátvétele ellen lázadt fel Aung Szan Szú Kji választott kormánya ellen, kezdetben békés volt, de fokozatosan kezdett visszavágni, miután a biztonsági erők halálos kimenetelű erőszakot alkalmaztak az erőszakmentes tüntetések feloszlatására.

A Nemzeti Egységkormány keddi felhívása a „népi védelmi háborúra” lelkes visszhangot kapott a közösségi médiában, de tényleges hatását a helyszínen nehéz felmérni. Az ellenzékkel szimpatizáló média kisebb lövöldözésekről és szabotázsakciókról számolt be az ellenállás részéről, különösen mobiltelefon-adótornyok ledöntéséről.

Hasonló tevékenységek azonban már több hónapja zajlanak, és a részleteket sajnos nehéz függetlenül ellenőrizni. Az újabb harcokról beszámoló falubeli szerint legalább 11 önvédelmi csoporttagot öltek meg, a holttestekről készült fotók pedig pénteken széles körben terjedtek az interneten, és elég élesek is voltak ahhoz, hogy az ismerősök azonosítani tudják őket.

„Nekünk csak kézzel készített pisztolyaink és fegyvereink vannak. Amikor esett az eső, a fegyverek használhatatlanná váltak. A fegyverek kiegyensúlyozatlansága miatt sok áldozat van”

– osztotta meg a lakos.

A mianmari kormánycsapatok ezzel szemben jól felszereltek modern fegyverekkel, és hozzáférnek légi és tüzérségi támogatáshoz is. A falubeli elmondta, hogy más lakosok elmondták neki, hogy a falu védelmi erőinek legtöbb tagja fiatalokból áll, és hogy a meggyilkoltak közül öten 9. és 10. osztályos diákok voltak; egy középiskolai tanárt is megöltek a harcok során.

Hozzátette, hogy a környék több mint kétezer lakosa a dzsungelbe menekült, miközben a katonák elhagyott házakban és a helyi buddhista kolostorban táboroztak. További négy ember halálát erősítették meg, miután péntek reggel ismét harcok törtek ki, és ismeretlen számú ház kigyulladt – számolt be a Guardian.