Leállították a remdesivir exportját Indiában a koronavírus-járvány berobbanása miatt
Ideiglenesen felfüggesztették a covid-fertőzés kezelésére használt készítmény disztribúcióját, miután az indiai kormány saját pácienseire szeretné helyezni elsősorban a hangsúlyt.
Az egészségügyi hatóságok a lakosság fegyelmezetlenségére hárítják a felelősséget, míg az indiai állampolgárok szerint éppen az egészségügyi tárca a hibás azért, hogy az elmúlt napokban tarthatatlanná vált a járványhelyzet.
Narendra Modi miniszterelnök és Amit Sah belügyminiszter hatalmas választási gyűlést tartott hétvégén, amelyen több tízezren vettek részt, miközben a hagyományos vallási összejöveteleken százezrek jelentek meg a Gangesz folyó partján.
Vasárnap összesen 152 789 új koronavírusos beteget regisztráltak Indiában, ami már hatodik napja rekordmagas értékeknek mondható, miközben ismét több százan haltak bele a covid-fertőzés súlyos szövődményeibe.
Mindezek apropóján India leállította a több országban is alkalmazott remdesivir exportját, mivel komoly hiány alakult ki egyes tartományok és nagyvárosok kórházaiban, ezért a külföldi disztribúció helyett inkább a hazai felhasználásra fogják helyezni a hangsúlyt – számolt be róla a Reuters hírügynökség.
Indiában mintegy 3,9 millió remdesivirt gyártottak le, melynek köszönhetően több mint száz országba jutott a Gilead Sciences biotechnológiai vállalat által megalkotott antivirális szerből.
Habár a WHO tavaly novemberben bejelentette, hogy a remdesivir nem ajánlott a súlyos tünetekkel kórházba kerülő páciensek terápiája esetén, ennek ellenére mind a mai napig használják a készítményt, Indiában például intravénásan adagolják az élethalál harcot vívó betegek szervezetébe.