Lassan, de biztosan visszatérnek a magyarok a boltokba
Bővült a kiskereskedelmi forgalom augusztusban, a KSH bizakodó.
Augusztusban végre megfordulni látszik a trend: a KSH adatai alapján a magyarok újra elkezdtek vásárolni. Az élelmiszerforgalom emelkedése arra utalhat, hogy elérkezett a várt fogyasztási fordulat. Lassan, de biztosan, a magyarok kezdik visszanyerni vásárlási kedvüket, legalábbis erre következtethetünk a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatokból.
Eszerint augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 3,2 százalékkal nőtt a nyers adatok szerint, míg naptárhatással kiigazítva ez az érték 4,1 százalékra emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Ez az év eddigi legjobb eredménye, mivel márciusban volt hasonló, 4 százalék feletti növekedés, azóta azonban a kiskereskedelem gyengébb számokat produkált.
Annak ellenére, hogy a tavalyi alacsony bázis miatt felpattanásra lehetett számítani, a háztartások óvatossága továbbra is jelentős volt. A nyári hónapok sem hozták meg a várt élénkülést a kiskereskedelemben, azonban augusztusban már látszik némi javulás. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 7,5 százalékkal bővült a forgalom. Az élelmiszer-kiskereskedelem legnagyobb részét, mintegy 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 8,9 százalékkal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, és dohányáruszaküzletekben 3,4 százalékos emelkedés volt tapasztalható.
A nem élelmiszer jellegű kiskereskedelem összességében 2,9 százalékos bővülést mutatott. A gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszerüzletek 7,4 százalékkal növelték eladásaikat, a bútor- és műszakicikk-üzletekben 4,9 százalékos, a könyv- és számítástechnikai üzletekben pedig 1,2 százalékos növekedést regisztráltak. Ugyanakkor a textil-, ruházati- és lábbeliüzletekben 2,2, az iparcikk jellegű vegyes boltokban 2,8 százalékos, a használtcikk-üzletekben pedig jelentős, 6,9 százalékos visszaesés történt.
Az üzemanyag-forgalom volumenében 1,2 százalékos csökkenést mértek, míg a gépjármű- és járműalkatrész-üzletekben 17 százalékos visszaesés mutatkozott. Kedvező fejlemény, hogy a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest.
A friss adatok különösen fontosak a harmadik negyedéves GDP szempontjából, melyet október 30-án közöl majd a KSH. Úgy tűnik, hogy a gazdasági növekedést a kiskereskedelem a termelési, míg a szolgáltatások a felhasználási oldalon segíthetik elő. Mivel az ipar és a külkereskedelem hónapok óta gyengén teljesít, a belső fogyasztás lehet idén a növekedés fő motorja. Ennek hatására a kormány kétszer is visszavágta a GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését, és mostanra az 1,5-1,8 százalékos növekedés tűnik reálisnak.