A Cumbre Vieja vulkán szeptember 19-én tört ki La Palma szigetén, azóta pedig jelentősen csillapodott.
A sziget turisztikai minisztere, Yaiza Castilla arról számolt be, hogy La Palma szigetén „rendkívül biztonságos” a helyzet a Cumbre Vieja vulkán nagy erejű kitörése után.
A vulkán szeptember 19-én tört ki, a lávafolyam pedig több mint 2000 épületet pusztított el a környéken, és mintegy 7000 helyi lakost kényszerített a kitelepülésre. Habár a kitörést követő hetekben néhány repülőjáratot töröltek, mostanra szinte zavartalanul lehet a szigetre utazni, bár a vulkán körüli nemzeti park egyelőre zárva tart.
A londoni World Travel Market elnevezésű rendezvényen Castilla elmondta:
„Az idegenforgalom szempontjából ez hatással volt ránk, mert volt néhány járattörlés. Ez egy természeti jelenség, és szükség volt biztonsági óvintézkedésekre, különösen az elején”.
Azonban hozzátette, a vulkáni aktivitás másrészt javított is a turizmuson a vulkán csillapodása után, mivel az emberek mind a Kanári-szigetek környékéről, mind Spanyolországból kifejezetten a vulkáni tevékenység miatt érkeztek a szigetre. Castilla kiemelte, a láva nagyrészt olyan területeket nyelt el, melyek nem jelentenek kockázatot.
„A sziget 20 százalékáról beszélünk, amely érintett, de a körülmények rendkívül biztonságosak. Az érintett területet lezártuk, és a szállodák, lakások, villák, utak elérhetőek az emberek számára, hogy élvezhessék a csodálatos látnivalókat, amelyeket La Palma szigete nyújt”
– mondta.
A múlt hónapban Carmen del Fresno, a National Geographic Institute vulkánmegfigyelő részlegének munkatársa az Independentnek azt mondta, hogy nem lehet megjósolni, meddig tarthat a kitörés.
„A történelmi feljegyzések szerint a kitörések 24-84 napig tartanak… Logikus lenne feltételezni valamit ezeken a határokon belül, de nem tudjuk pontosan megjósolni a végét”
– mondta del Fresno.