Kvantum alagúthatással állítottak elő egy érdekes kütyüt
Az eszköz megalkotásáért felelős kutatócsapat tagjai szerint a szenzor képes egyetlen töltés után akár tizenkét hónapig működni.
Az eszköz megalkotásáért felelős kutatócsapat tagjai szerint a szenzor képes egyetlen töltés után akár tizenkét hónapig működni.
Shantanu Chakrabartty, a Nature Communications tudományos lapban megjelent tanulmány szerzője és a kutatás vezetője elmondta,
Chakrabartty és kollégái négy kondenzátorból, két tranzisztorból és egy környezeti mikromozgást érzékelő transzduktorból hozták létre a szerkezetet. Az egyik kondenzátor közepében egy aprócska nyílást úgy módosították, hogy legyőzzék az úgynevezett Fowler-Nordheim alagútkorlátot.
Az így készült szenzor maradéktalanul kihasználta az alagúthatást, és több mint egy évig képes lehet egy előzetes, 50 millió elektronnal történő gyorsindítás után üzemelni. Chakrabartty alagútkorlátját úgy építették meg, hogy irányítani lehessen az elektronfolyamot, ezáltal elérhetik akár azt is, hogy a maximális biztonság érdekében másodpercenként csupán egyetlen elektron haladjon át az eszközön.
A tudósok abban reménykednek, hogy a technológia segítségével egy nap akár a glükózszint szabályozását, továbbá az agyhullámok monitorozását is megoldhatják anélkül, hogy bármiféle akkumulátort használnának az ezen feladatok ellátásához szükséges készülékekben.
„Jelenleg a platform még általános módban üzemel – mi szabhatjuk meg, éppen mit csináljon. Amíg van egy elektromos jeleket generáló transzduktor, addig el tudja látni energiával az érzékelő-adatgyűjtő szenzort.”