Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Egy friss kutatás szerint továbbra is a televízióban bíznak leginkább a magyarok

Egy friss kutatás szerint továbbra is a televízióban bíznak leginkább a magyarok

Egy friss kutatás szerint továbbra is a televízióban bíznak leginkább a magyarok
Fotó: Unsplash/Jonas Leupe

Úgy tűnik, van, ami nem változik.

A magyar lakosság továbbra is leginkább a televíziót tartja megbízható hírforrásnak – derült ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb médiatudatossági kutatásából. A nyomtatott sajtó ezzel szemben a legkevésbé hiteles médium a felmérés szerint.

A 18–79 évesek körében a televíziót naponta a lakosság 71 százaléka nézi, ezzel megelőzi a közösségi médiát (66 százalék), míg az online és nyomtatott sajtó jóval kevesebb embert ér el. Noha a televízió vezeti a megbízhatósági listát, 72 százalék mégis elfogultnak tartja – különösen politikai hírek esetében. Az online híroldalak a második helyen állnak.

A bizalom szintje korcsoportonként eltér: a fiatal felnőttek (18–29 év) a leginkább nyitottak, míg az idősebbek kritikusabban szemlélik a médiát. A független tájékoztatás igénye azonban erős: a válaszadók 78 százaléka szerint fontos, hogy a média politikai hírekben ne legyen befolyásolt.

A kutatás szerint tízből kilenc ember találkozott már hamis hírrel, főként online vagy a közösségi médiában, ezek többsége politikai témájú volt. Az álhírek felismerése az életkor előrehaladtával csökken, ugyanakkor az iskolai végzettséggel együtt javul.

A hamis információkat azonban kevesen jelentik: mindössze 4 százalék él ezzel a lehetőséggel. A mesterséges intelligenciát a legtöbben semleges szereplőnek tartják a médiában. Előnyei közé a gyorsabb munkavégzést, hátrányai közé pedig az álhírek terjesztését sorolták a válaszadók.