Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kutatás: ősi becsapódás forralta fel a Föld óceánjait

Az eredmények azt sugallják, hogy a nagy becsapódások olyanok, mint a trágyázás – a kutatók azt is kifejtik, miért vélekednek így.

...svg content...Fotó: Pixabay A kép csak illusztráció!
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy új tanulmányban egy ősi meteoritbecsapódás hatásait elemzik – áll az erről szóló beszámolóban. Mint írják, az eseményt 2014-ben fedezték fel, a friss eredmények alapján az ütközés az emberi történelemben példátlan cunamit okozott, és drasztikusan felmelegítette az óceánokat. Kiemelik: a 3 milliárd évvel ezelőtti objektum jóval nagyobb volt a dinoszauruszokat kipusztító aszteroidánál. A korszakban a Föld még igen fiatal volt, a bolygót pedig kezdetleges létformák lakták.

A becsapódás maradványai ma Dél-Afrikában találhatóak, a kutatók ezeket elemezve arra jutottak, hogy az esemény nemcsak pusztítást okozott, hanem a korai élet virágzását is elősegítette. Nadja Drabon, a Harvard Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint bolygónk kialakulása után még rengeteg törmelék volt az űrben, ezek egy része becsapódott. A kutatók most arra jutottak, hogy az élet igen ellenálló volt néhány óriási ütközést követően – írta meg a 24.hu a BBC cikke alapján. Soron kívül Lakatos Márk-ügy: az ügyészség megnevezte, milyen súlyos bűncselekmény miatt nyomoznak

Az S2-es meteorit 4–6-szor nagyobb átmérőjű és 50–200-szor nehezebb volt a 66 millió évvel ezelőtti, dinópusztító égitestnél. Becsapódásakor a Föld még merőben eltért mostani állapotától: vízi világ volt, csupán néhány kontinens emelkedett ki. Az ütközés lelőhelye Greenbeltben fekszik, ez az egyik legősibb meteoritbecsapódási helyszín bolygónkon. Drabon kollégáival háromszor is elutazott a területre, hogy mintákat gyűjtsenek, és végül több száz kilogrammnyi anyagot hoztak el – részletezik.

Gigantikus cunamit alakított ki az ütközés

A helyszín vizsgálatával és a kőzetek laboratóriumi elemzésével rekonstruálni tudták a történteket. Az adatok azt mutatják, hogy a becsapódás egy 500 kilométeres krátert hagyott maga után, hatalmas sebességgel lökött ki kőzeteket, a keletkező porfelhő pedig beterítette a Földet. „Képzeljünk el egy esőfelhőt, de víz helyett olvadt kőzetcseppek záporoznak az égből” – fogalmazott Drabon. Hozzátette: az ütközés gigantikus cunamit is kialakított, amely a bolygón végigsöpörve felszakította a tengerfeneket és elárasztotta a partvidékeket.

A keletkező hő felforrósította az óceánokat, a hirtelen elpárolgó víz pedig a levegőt is drasztikusan felmelegítette. Az égbolt feketévé vált a por és részecskék miatt, a sötétség végzetes lehetett a fotoszintézisre épülő egyszerű organizmusok számára. A nagy becsapódások gyakran járnak hasonló következményekkel, az S2 esetében viszont az is kiderült, hogy az esemény hatására olyan tápanyagok szabadultak fel, mint a foszfor és vas, ami számos létformának kedvező volt. Drabon szerint az élet ellenállónak bizonyult, hamar helyreállt. A szakember ezután még hozzáfűzte:

„Olyan ez, mint amikor reggel fogat mosunk: a baktériumok 99,9 százalékát elpusztítjuk, de estére mind visszatérnek”. A cikkben emellett kiemelik azt is: az eredmények azt sugallják, hogy a nagy becsapódások olyanok, mint a trágyázás. A bolygón végigsöprő cunami a mélyből vasban gazdag vizet hozhatott a felszínre, ami a korai mikrobáknak extra energiát adott. A tanulmány megerősíti azt a régi elképzelést, hogy a korai élet fejlődésében kulcsszerepet játszottak az űrből érkező objektumok.

Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy meteoritra bukkant egy kilenc éves kislány, még meleg volt, amikor megtalálta: meglehetősen ritka gyerekkori élmény érte a dél-afrikai kislányt, nevet is adtak az űrkavicsnak. A meteorit darabjait szeptember elején mutatták be Dél-Afrikában, a mindössze 5 centis, 90 grammos darabkát pedig Kelet-Fokföld egyik városában fedezte fel a gyermek. De a cikkből az is kiderült, miként találta rá a kislány, és hogyan jutott a kutatók kezébe a fontos lelet.

Magyar Péter szerint volt párja nyakláncának medáljában volt a lehallgatótechnika

A politikus szerint Vogel Evelin júniusban már titkosszolgálati módszerekkel hallgatta le.

Lakatos Márk-ügy: az ügyészség megnevezte, milyen súlyos bűncselekmény miatt nyomoznak

Helytálló volt a korábbi lapértesülés, miszerint Lakatos Márk botrányában emberkereskedelem gyanúja miatt rendelték el a nyomozást.