Kutatás: lassíthatja az öregedést a kannabisz
A potenciálisan értékes eredmények segíthetnek az agy időskori védelmében.
Egy új tanulmány szerint a kannabisz fő hatóanyaga, a tetrahidrokannabinol (THC) visszafordítja az egereknél az agy öregedésének hagyományos jeleit. Mint írják, a szakértők az agy endokannabinoid rendszeréről, illetve az agyban található, 1-es típusú kannabinoid receptorról (CB1), valamint ezek és az öregedéssel járó, fokozatos, kognitív hanyatlás kapcsolatáról szerzett, korábbi ismeretekre alapoztak. A vizsgálat során pedig sikerült megfigyelniük, hogy az öregedésgátló hatás miként érvényesül: egy olyan jelátviteli útvonalon keresztül, amely a sejtek anyagcseréjének egészséges szabályozásával összefüggő mTOR fehérjét, illetve, ezen keresztül, a metabolizmust érinti.
„Sikerült kimutatnunk, hogy a THC-kezelés szövetfüggő és kettős hatást gyakorol az mTOR jelátvitelre és a metabolizmusra” – mondta Bilkei-Gorzó András, a Bonni Egyetem munkatársa. A csapat egyes tagjai korábban megállapították, hogy öregedő egereknél a kannabisz (alacsony dózisban) javítja az emlékezetet és a tanulási képességet. Ez arra utal, hogy a THC és a kogníció között kapcsolat lehet, amelyet érdemes feltárni – számolt be a 24.hu a Science Alert cikke alapján. Az új kísérletben két egércsoportot használtak fel, az egyikben fiatal, nagyjából 4 hónapos, míg a másikban idősebb, mintegy 18 hónapos egyedek voltak.
Mindkét korcsoportban bizonyos egerek 28 napon keresztül, naponta alacsony dózisú THC-t kaptak, a hatásokat pedig összehasonlították az életkoruknak megfelelő kontrollpéldányokkal. Mint kiderült, a THC-vel kezelt egereknél fokozódott az mTOR aktivitása az agyban, és több olyan fehérje termelődött, amely az idegsejtek közötti új szinapszisok kialakításához szükséges, ami az agyműködés szinte minden aspektusát segíti. Az aktivitás a zsírszövetben ugyanúgy csökkent, mint kalóriaszegény diéta esetén. Ez a jelenség lassítja a biológiai öregedést – magyarázzák. A potenciálisan értékes eredmények segíthetnek az agy időskori védelmében.
Korábbi tanulmányok által már ismert, hogy a THC szerepet játszhat a demencia kialakulásának késleltetésében. Fontos azonban megjegyezni: a kedvező hatásokat egyelőre csak egereknél figyelték meg, a helyzet alaposabb megértéséhez további elemzésekre van szükség. Továbbá arról sem szabad elfeledkezni, hogy a marihuánafogyasztást korábban számos egészségi veszéllyel hozták összefüggésbe – jegyzik meg a cikkben. De azt is megírtuk, hogy egy kutatás szerint jelentősen növeli a szívroham és a stroke kockázatát a marihuána fogyasztása. Ezek az eredmények lényegesek, mert amíg a hagyományos dohányzás csökkenő tendenciát mutat, addig a kannabiszhasználat egyre elterjedtebbé válik.
Ebben a cikkben pedig arra tértünk ki, hogy aggasztó adatok láttak napvilágot: minden ötödik középiskolás füvezett már. Itt a szakember kiemelte, hogy a kannabisz nemcsak függőséget, hanem hosszú távú egészségkárosodást is okozhat. Mivel az agy 24 éves korig fejlődik, a kevésbé veszélyesnek titulált marihuána jóval rombolóbb hatást fejt ki a tinédzsereknél. A dizájnerdrogok káros következményei között említette még azt is, hogy a kábítószer hatására az agy örömközpontja sérül. A szerhasználat társadalmi csoportonként változik, a marihuána főleg a diákok, egyetemisták, fiatal felnőttek körében elterjedt.