Kutatás: nem mindenkit mozgat meg a katari világbajnokság
Noha a labdarúgó-világbajnokság jellemzően az egyik legnagyobb esemény a futballban, ezzel együtt pedig a legnagyobb érdeklődés is övezi a focirajongók körében, az Ipsos legfrissebb kutatásából kiderült, a rendhagyó időpontban megrendezett verseny iránti érdeklődés inkább mondható mérsékeltnek.
Az Ipsos 34 országban vizsgálata a közelgő futball világbajnokság globális fogadtatását. Az arab világot, Ázsiát, valamint Dél-Amerikát láthatóan jelentősen megmozgatja az esemény, ezzel szemben a magyar az egyik legkevésbé izgatott nemzet (minden ötödik állampolgár nevezhető rajongónak), és például a VB résztvevő Kanada, Hollandia vagy Belgium lakossága sem nevezhető lelkesnek a rendhagyó időpontban megrendezésre kerülő világverseny miatt. Ugyan az olaszok sem kerültek be a VB-re, mégis várhatóan kétszer akkora arányban követik majd az eseményt, mint a magyarok.
A világ polgárainak 55%-a tervezi követni bármilyen módon a meccseket (Mo-on csupán 28%). A legjellemzőbb felület a tévé képernyője (41% vs Mo 22%), amit internetes források követnek (20% vs Mo 8%).
Csak a legnagyobb rajongók tervezik, hogy akár munkanapot is kihagynának egy mérkőzés kedvéért. A legnagyobb esélyesnek Brazíliát gondolja a világ lakossága, míg az adott országok futballrajongói közül az argentinok bíznak leginkább csapatuk végső győzelmében.
Mint ismert, a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság azért kerül rendhagyó időpontban megrendezésre, mert az országban az időjárás nem kedvezne az eseménynek. Ennek okán a versenyt november 20. és december 18. között rendezik meg, a rendhagyó időpont mellett pedig egy másik rekord is megdőlt, hiszen ez az első alkalom, hogy egy arab országban rendezik a vb-t.
A vb iránti mérsékelt érdeklődés pedig több dolognak is betudható: már akkor aggályok merültek fel, amikor kiderült, hogy Katar rendezi a versenyt, azóta pedig csak rosszabb lett a helyzet: több jelentés is korrupciós vádakat fogalmazott meg az esemény kapcsán, de érdemes megemlíteni a több ezer vendégmunkás helyzetét is, akiket embertelen munkakörülmények között tartottak, s akik közül akár ezren is meghalhattak az emberi jogi jogsértések nyomán, nem beszélve az LMBTQ-közösség elleni nyílt fellépésről az ország vezetésének részéről.