Kutatás: idősen is megéri életmódot váltani, mert akár 100 évig is élhet
Egy friss kutatás arra a megállapításra jutott, hogy ha valaki idős korában változtatja meg életmódját, azzal is jelentősen hozzájárulhat a hosszabb élethez, sőt, akár a százéves kort is megérheti.
A JAMA Network folyóiratban megjelent tanulmány szerint még a nyolcvan év felettiek számára is megéri egészséges életmódot folytatni, vagy arra áttérni, hiszen a megfelelő étrend és a rendszeres testmozgás drámai módon növelheti az élettartamot. A beszámoló szerint a kutatás során 1454 olyan résztvevőt vizsgáltak, akik elérték a százéves kort, valamint 3768 olyat, akik korábban elhunytak. Az eredmények szerint azok, akik a legmagasabb pontszámot érték el az egészséges életmódot mérő skálán – amely figyelembe vette a dohányzási szokásokat, az edzési rutinokat és az étrend sokszínűségét –, jelentősen nagyobb eséllyel érték meg a 100. születésnapjukat, mint azok, akik a legalacsonyabb pontszámot kapták.
Vagyis a kutatás eredményei is azt erősítik, hogy az egészséges szokások idős korban is hosszú távú előnyökkel járnak, például élethosszabbító hatással. A résztvevők közül azok éltek a legtovább, akik az 5-6 pontot érték el az egészségeséletmód-skálán, az ide tartozó 851 személy közül 276-an érték el a százéves kort. Ezzel szemben, azok éltek a legrövidebb ideig, akik a 0-2 pontot kapták – részletezik. A tudósok is kiemelték: az életmódváltáshoz sosincs késő, és a társadalom öregedésével párhuzamosan egyre fontosabb az egészséges öregedés elősegítése.
Szakértők szerint érdemes a százéves kor elérésére törekedni, mivel ez arra ösztönzi az embereket, hogy olyan egészséges döntéseket hozzanak, amelyek növelhetik az élettartamot és javíthatják az életminőséget – írja a Femina a MedicalNewsToday cikke alapján. Joy Puleo, a Balanced Body egészségügyi oldal oktatási igazgatója pedig öt kulcsfontosságú faktort említ, mely hozzájárul a hosszú élethez nyolcvan év felett: a vérkeringés fokozása, erősítő edzések, tudatos mozgás (például jóga és tajcsi), fizikai egyensúly fejlesztése. Joy Puleo hangsúlyozta azt is, mennyire fontos tápláló ételeket fogyasztani, kerülni a feldolgozott és cukros élelmiszereket, és törekedni a mértékletességre.
Egyébként korábban arra is kitértünk, hogy van 8 szokás, amely 20 évvel is megrövidítheti az életünket. A szakemberek többek között a fokozattan stresszes életvitelt, a rendszeres alkoholfogyasztást és a nem megfelelő alvást is ide sorolták. Mindemellett azt is megírtuk, hogy egy tanulmány szerint nem növeli az élethosszt a multivitamin rendszeres szedése: a témával foglalkozó szakértők nem találtak összefüggést a rendszeres multivitamin-használat és az alacsonyabb halálozási kockázat között. De azt az 5 gyakori hibát is érdemes megemlíteni, amiket elkövethetünk az egészséges táplálkozás során. Az egyik ilyen a túlzott mennyiségű feldolgozott élelmiszer fogyasztása, de a nem megfelelő folyadékbevitel is felkerült a listára.