Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
352,31 Ft
Euró
393,41 Ft
Font
467,97 Ft
Bitcoin
62,918 $

Kutatás: a gyász okozta stressz felgyorsíthatja az öregedést

Szeretteink elvesztése már a korai életszakaszban is megviselheti a szervezetünket, felgyorsítva az öregedést – derül ki egy új kutatás eredményeiből.

...svg content...Fotó: Pixabay
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Felnőttként minden bizonnyal keresztülmentünk már valamilyen gyászfolyamaton, akár egy hozzátartozó halála után, akár egy-egy nagyobb veszteség – szakítás, költözés, az élethelyzet megváltozása – miatt. Egy új kutatás pedig arra a megállapításra jutott, miszerint a gyász okozta stressz felgyorsíthatja az öregedést.

A tudósok ugyanis bizonyítékot találtak arra, hogy szeretteink korai életszakaszban történő elvesztése már jóval a középkor elérése előtt negatív hatással van az egészségünkre. A Jama Network Open című szaklapban publikált tanulmány szerzői mintegy 4 ezer ember egészségügyi adatait követték nyomon, a vizsgálatban résztvevők közel 40%-a felnőttkorára már megélte a gyászt – emelik ki. Soron kívül Megvan a dátum: ekkor valósulhat meg a vita, amin Magyar Péter és Orbán Viktor is jelen lesz

Különösen azokat vizsgálták, akik 18 éves koruk előtt, illetve 19 és 43 éves koruk között vesztettek el valakit, aki fontos volt számukra. A tudósok ezután meglepő felfedezést tettek: a gyorsabb öregedés biológiai jeleit észlelték azoknál az embereknél, akik elvesztették szülőjüket, partnerüket, testvérüket vagy gyermeküket, szemben azokkal, akik nem élték át egy hozzájuk közel álló személy halálát – részletezik.

Az eredmények arra utalnak, hogy a gyász megviseli a szervezetünket és potenciálisan növeli a későbbi egészségügyi problémák kockázatát. Allison Aiello, a New York-i Columbia Egyetem epidemiológusa is elmondott néhány dolgot a témát illetően – írja az RTL a The Guardian beszámolójára hivatkozva. A szakértő ugyanis arra utalt:

Egy közeli hozzátartozó elvesztése mély nyomot hagy az emberben, és összefüggésbe hozható a rosszabb mentális egészséggel, a kognitív zavarokkal, a szív- és érrendszeri betegségekkel, az anyagcsereproblémákkal, és egyszersmind a korai halálozással. De azt is megírtuk, hogy egy másik kutatásból fény derült rá: nem hosszabbítja meg a napi borozgatás az életünket.

Valószínűleg mindenki találkozott már azzal a bölcselettel, hogy napi egy pohár bor jót tesz az egészségnek, sőt, vérré válik és meghosszabbítja földi létünket – egy új kutatás szerint azonban ez nem teljesen így van. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy forradalmi előrelépés jöhet az öregedés késleltetésében, amelynek jelentős hatása lehet az életminőségre is. Tovább maradhatunk egészségesek, melynek számos pozitív hatása lehet a társadalomra nézve.